שוודיה: חקירה נפתחה נגד הצייר שהשתמש באפר קורבנות השואה

לאחר הסערה שהתעוררה בקהילה היהודית במדינה הסקנדינבית, בעקבות "יצירתו" של קארל מייקל פון האוסוולף, שבה הציג ציורים שהכין מאפר גופותיהם של קורבנות מחנה ההשמדה מיידאנק – הודיעה המשטרה במדינה כי תפתח בחקירה נגד האמן המוכר, בגין "חילול זכר המתים"

מחנה מיידאנק (רויטרס)

רשויות החוק בשוודיה פתחו היום בחקירה פלילית נגד האמן המוכר קארל מייקל פון האוסוולף, בגין "חילול זכר המתים" - כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית. על פי הפרסום, החלה המשטרה במדינה בהליך נגד הצייר לאחר שפרסם "יצירה" שבה נעשה שימוש באפר יהודים ממחנה ההשמדה מיידאנק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, אם יורשע פון האוסוולף בסעיף המיוחס לו - הוא עלול לשאת בעונש של עד שנתיים מאסר בפועל. השבוע פורסם, כי הצייר השנוי במחלוקת הצליח לעורר הדים במקומות רבים בעולם בזכות תמונה שצוירה מאפר גופותיהם של קורבנות השואה שגנב ממחנה ההשמדה מאיידנק שבפולין, שזמינה כעת להתרשמות הקהל הרחב בגלריה בעיר לונד. ה"טלגרף" הבריטי דיווח כי בקרב יהודי המקום התקבלה התמונה בזעם ובשאט נפש, וגרמה אף לפגיעה ברגשותיהם של ניצולי השואה.

סוכנות הידיעות הפולנית דיווחה כי פון האוסוולף לקח את האפר ממחנה ההשמדה ב-1989, בעת ביקור שערך במקום. הוא הסביר כי מה ששימש לו חומר גלם, "כולל זיכרונות ונשמות של אנשים שעונו ונרצחו בידי אחרים, במלחמה האכזרית ביותר שהתרחשה במהלך המאה ה-20".

שלמה שולמן, בכיר הקהילה היהודית בשוודיה ונצר למשפחת ניצולי שואה, הביע זעזוע מהציור. בריאיון אמר כי "ייתכן שחלק מהאפר ששימש את האוסוסלף הוא מה שנותר מבני משפחתי. כל דודיי מצד אמי וילדיהם גורשו, אך איש לא יודע לאן. ה'אמן' הזה וה'יצירה' שלו משקפים אובססיה מחליאה לנקרופיליה".

הר האפר במיידאנק: שרידי גופות 400,000 קורבנות

קארל מייקל פון האוסוולף (פייסבוק)
מחנה ההשמדה מיידאנק החל לפעול ב-1941 ונרצחו בו, לפי ההערכות, כ-400,000 בני אדם - רובם יהודים. הוא הוקם באתר סמוך מאוד לעיר הפולנית לובלין, ואחרי המלחמה - חרף ניסיונותיהם של הנאצים לטשטש את עקבות הפשעים שביצעו, השתמר כמעט במלואו. האמן השוודי נטל את "חומר הגלם" לציור שהכין מתוך הר אפר של הקורבנות שעודו ניצב בשטח המחנה.

לפני כשנתיים גרם קצר חשמלי לשריפה במיידאנק, שאחזה בחלק מצריפי העץ במקום. רק כעבור כמה שעות הצליחו הכבאים להשתלט על האש, שכילתה אלפי זוגות נעליים של אסירי המחנה.