מפקד משמרות המהפכה: "עיצומי המערב מועילים לאירן"

בנאום שנשא בפני מתפללים בטהרן, אמר גנרל מוחמד עלי ג'עפרי, כי סבב הסנקציות האחרון שהוטל על ארצו לא רק שלא גורם לה נזק, אלא אף מועיל לה. "בזכות העיצומים אנו מסוגלים לפתח אמצעים טכנולוגיים מתקדמים", ציין

"הסנקציות לא פוגעות באירן". ג'עפרי (רויטרס)

לאחר סבב הסנקציות הרביעי שהוטל על טהרן, נשא היום דברים המפקד העליון של משמרות המהפכה, גנרל מוחמד עלי ג'עפרי, ואמר כי כי העיצומים הכלכליים שמוטלים על ארצו בידי מדינות המערב - מועילים לה. דבריו צוטטו בסוכנות הידיעות AP.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אמברגו הנפט והגז שהוטל עלינו מסייע לארצנו להפחית תלותנו במדינות העולם", אמר, והדגיש: "בזכות זאת, אנו מסוגלים לפתח טילים, לווינים ומזל"טים מתקדמים".

דיווח: "אירן נמצאת על סף המשבר החמור ביותר בתולדותיה"

הסנקציות הכלכליות נושאות פרי: במסמך חשאי שחובר על ידי בכירים בטהרן וחלקים ממנו הגיעו לידי רשת "אל-ערבייה" נכתב, כי אירן נמצאת על סף המשבר החמור ביותר בתולדותיה. בדוח הסודי צוין, כי מדובר בשפל הקשה ביותר שידעה המדינה מאז המהפכה האסלאמית בשנת 1979.

על פי הפרסום, הסיבות לשפל הכלכלי הקשה שאליו הגיעה אירן הן בראש ובראשונה העיצומים הכלכליים שהטיל המערב בעקבות אי-שיתוף הפעולה של הרפובליקה האסלאמית עם הקהילה הבינלאומית בכל הנוגע לתכניתה הגרעינית, וכן "ניהולו הכלכלי הכושל של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד".

במסמך נאמר עוד, כי בנוסף לירידת ערך המטבע במדינה, לטהרן בעיות נוספות כגון הגבלות על ייצוא נפט ואיסורים כלכליים נוספים דוגמת איסור העברות כספים לבנקים במדינה. מחברי הדוח סבורים, כי גם הבחירות שייערכו במדינה בשנת 2013 לא צפויות לייצב את המצב הכלכלי - והחשש כעת הוא מפני מחאות שיפרצו כתוצאה מכריעת הציבור תחת הנטל.

המפקד העליון של משמרות המהפכה באיראן, הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי, אומר היום (ו') כי הסנקציות שמטיל המערב על מדינתו מועילות לה. בנאום שנשא בפני מתפללים בטהרן אמר הגנרל כי אמברגו הנפט והגז מסייע לאיראן להפחית את תלותה בעולם והיא מפתחת טילים, מזל"טים ולוויינים בטכנולוגיה מתקדמת.

הדברים נאמרו לאחר הטלת סבב סנקציות רביעי מצד המערב על איראן במטרה לעצור את תכניתה הגרעינית. אתמול הודיעה ארצות הברית כי תדחה את כניסתם לתוקף של חלק מהעיצומים הכלכליים שהטילה על איראן.

בוושינגטון הסבירו שמטרת המהלך היא שהודו, קוריאה הדרומית וטורקיה יוכלו להמשיך לקיים עם איראן קשרים כלכליים בחצי השנה הקרובה. ההחלטה התקבלה בוושינגטון לאחר ששלוש המדינות הסכימו לצמצם משמעותית את היקף הסחר שלהן עם הרפובליקה האסלאמית.

מוקדם יותר היום אמר ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, שאין התקדמות במאמצים לקבוע אם איראן מפתחת נשק גרעיני. "הדיאלוג שאנחנו מנהלים עם איראן התרחב בשנה שחלפה, אך בלי תוצאות של ממש", אמר אמאנו. בשבוע הבא צפויים אנשי הסוכנות לחדש בטהרן את השיחות עם בכירים בממשל האיראני