אמן שוודי צייר באפר קורבנות השואה

הקהילה היהודית במדינה הסקנדינבית סוערת, אחרי שקארל מייקל פון האוסוולף הציג "יצירה" שהכין משירי גופות שנפלטו ממשרפות מחנה ההשמדה מיידאנק. "זו נקרופיליה מחליאה", גינה אחד המנהיגים המקומיים

מחנה מיידאנק (רויטרס)

קארל מייקל פון האוסוולף הוא אמן מוכר בשוודיה, שהצליח הערב לעשות הדים במקומות רבים בעולם בזכות "יצירה" מעוררת מחלוקת שהציג. הוא צייר תמונה מאפר גופותיהם של קורבנות השואה שגנב ממחנה ההשמדה מאיידנק שבפולין, שזמינה כעת להתרשמות הקהל הרחב בגלריה בעיר לונד. ה"טלגרף" הבריטי דיווח כי בקרב יהודי המקום התקבלה התמונה בזעם ובשאט נפש, וגרמה אף לפגיעה ברגשותיהם של ניצולי השואה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות הפולנית דיווחה כי פון האוסוולף לקח את האפר ממחנה ההשמדה ב-1989, בעת ביקור שערך במקום. הוא הסביר כי מה ששימש לו חומר גלם, "כולל זיכרונות ונשמות של אנשים שעונו ונרצחו בידי אחרים, במלחמה האכזרית ביותר שהתרחשה במהלך המאה ה-20".

שלמה שולמן, בכיר הקהילה היהודית בשוודיה ונצר למשפחת ניצולי שואה, הביע זעזוע מהציור. בריאיון אמר כי "ייתכן שחלק מהאפר ששימש את האוסוסלף הוא מה שנותר מבני משפחתי. כל דודיי מצד אמי וילדיהם גורשו, אך איש לא יודע לאן. ה'אמן' הזה וה'יצירה' שלו משקפים אובססיה מחליאה לנקרופיליה".

הר האפר במיידאנק: שרידי גופות 400,000 קורבנות

קארל מייקל פון האוסוולף (פייסבוק)
מחנה ההשמדה מיידאנק החל לפעול ב-1941 ונרצחו בו, לפי ההערכות, כ-400,000 בני אדם - רובם יהודים. הוא הוקם באתר סמוך מאוד לעיר הפולנית לובלין, ואחרי המלחמה - חרף ניסיונותיהם של הנאצים לטשטש את עקבות הפשעים שביצעו, השתמר כמעט במלואו. האמן השוודי נטל את "חומר הגלם" לציור שהכין מתוך הר אפר של הקורבנות שעודו ניצב בשטח המחנה.

לפני כשנתיים גרם קצר חשמלי לשריפה במיידאנק, שאחזה בחלק מצריפי העץ במקום. רק כעבור כמה שעות הצליחו הכבאים להשתלט על האש, שכילתה אלפי זוגות נעליים של אסירי המחנה.