גם בנאט"ו מזהירים את אסד

הממשל האמריקני כבר הבהיר את עמדתו בשאלת שימוש אפשרי בנשק כימי של הנשיא הסורי בשאר אסד. לאחר איומים דומים של הנשיא האמריקני ברק אובמה ושל מזכירת המדינה הילרי קלינטון, מצטרפים היום גם בנאט"ו להזהרות ופונים לאסד – "שימוש בנשק כימי יהיה בלתי נסבל ויגרור תגובה מיידית"

גם בנאט"ו משגרים איומים. אסד (רויטרס)

במדינות המזרח התיכון, כמו גם במדינות ארצות הברית ובאירופה, גובר החשש שהייאוש של הנשיא הסורי באשר אסד מהמאבק מול המורדים, ידחוף אותו לצעד קיצוני של שימוש במאגרים העצומים של הנשק הכימי. אחרי שהממשל האמריקני שיגר אזהרות חריפות - היום מצטרפת גם נאט"ו לאיומים. מזכ"ל הברית הבהיר: "השימוש בנשק כימי יהיה בלתי נסבל ויגרור תגובה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נאט"ו הודיעה היום כי תעביר סוללות של טילי פטריוט לגבול הטורקי עם סוריה, מחשש להמשך התלקחות המהומות נגד משטרו של בשאר אסד, שגם זלגו לא פעם אל שטחי המדינה השכנה.

מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג ראסמוסן, שיגר איום ברור לעבר המשטר הסורי, והזהיר משימוש במצבורי הנשק הכימי שברשותו. "השימוש האפשרי בנשק בלתי קונבנציונאלי יהיה לחלוטין בלתי מקובל מבחינת כל הקהילה הבינלאומית", הבהיר רסמוסן. "אם מישהו יעשה שימוש כלשהו בנשק האיום הזה, צפויה תגובה מיידית".

אובמה לאסד: היזהר מטעות טראגית

הצהרתו של מזכ"ל נאט"ו מגיעה לאחר שורת התבטאויות קודמות בנושא בימים האחרונים. נשיא ארצות הברית ברק אובמה הזהיר הלילה את סוריה מפני ההשלכות האפשריות של שימוש בנשק כימי. "אני רוצה להבהיר באופן חד משמעי לאסד וכל מי שתחת פיקודו. אם תבצעו את הטעות הטראגית ותעשו שימוש בנשק כזה, יהיו השלכות והאחריות תיפול עליכם", אמר.

טרם הצבת סוללות הפטריוט, הספיקה רוסיה לשגר איום משלה, לפיו הצבת הסוללות בטורקיה תוסיף ותגביר את המתיחות באזור. עם זאת, על פי כל ההערכות, בנאט"ו יאשרו היום את ההחלטה, כפי שהסביר רסמוסן. "טורקיה ביקשה סיוע כבת ברית ואנחנו מפגינים כלפיה סולידריות מוחלטת".

הסוללות יסופקו על ידי גרמניה, הולנד או ארה"ב, בתוך מספר שבועות. עד לתחילת השנה הבאה, יוצבו באזור, על פי התכנון, שש סוללות פטריוט, יחד עם כוח של 300-400 חיילי נאט"ו כדי להגן עליהן.