דוח: "אירן על סף השפל החמור ביותר"

במסמך שחיברו בכירים בטהרן נכתב, כי הרפובליקה האסלאמית ניצבת בפני המשבר החמור ביותר שידעה. צוין, כי הסיבות לכך הן הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב וניהולו הכושל של נשיא המדינה, מחמוד אחמדינג'אד

"ניהולו הכושל של אחמדינג'אד". ארכיון (רויטרס)

הסנקציות הכלכליות נושאות פרי: במסמך חשאי שחובר על ידי בכירים בטהרן וחלקים ממנו הגיעו לידי רשת "אל-ערבייה" נכתב, כי אירן נמצאת על סף המשבר החמור ביותר בתולדותיה. בדוח הסודי צוין, כי מדובר בשפל הקשה ביותר שידעה המדינה מאז המהפכה האסלאמית בשנת 1979.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום, הסיבות לשפל הכלכלי הקשה שאליו הגיעה אירן הן בראש ובראשונה העיצומים הכלכליים שהטיל המערב בעקבות אי-שיתוף הפעולה של הרפובליקה האסלאמית עם הקהילה הבינלאומית בכל הנוגע לתכניתה הגרעינית, וכן "ניהולו הכלכלי הכושל של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד".

במסמך נאמר עוד, כי בנוסף לירידת ערך המטבע במדינה, לטהרן בעיות נוספות כגון הגבלות על ייצוא נפט ואיסורים כלכליים נוספים דוגמת איסור העברות כספים לבנקים במדינה. מחברי הדוח סבורים, כי גם הבחירות שייערכו במדינה בשנת 2013 לא צפויות לייצב את המצב הכלכלי - והחשש כעת הוא מפני מחאות שיפרצו כתוצאה מכריעת הציבור תחת הנטל.

אמש: הסנאט האמריקני אישר פה אחד הרחבת הסנקציות

הסנאט האמריקני אישר הערב הרחבה משמעותית נוספת של העיצומים המוטלים על אירן. ברוב מוחלט של 94 תומכים וללא מתנגדים, אושרו החמרות העיצומים בתחומי האנרגיה, הנמלים והספנות. כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. בתוך כך, הבהירה אתמול שרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון, כי "בחודשים הקרובים יתברר אם קיים סיכוי ממשי לניהול משא ומתן מול הרפובליקה האסלאמית", והוסיפה כי היא "אינה בטוחה בכך".