ארה"ב באולטימטום לאירן: "שתפו פעולה עד מרץ - או שנפנה למועצת הביטחון"

השליח האמריקני לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, רוברט ווד, העביר היום מסר חריף לרפובליקה האסלאמית ולפיו בכוונתה של ארצות הברית לפנות לאו"ם אם אירן לא תראה סימני שיתוף פעולה עם חוקרי הסוכנות עד לחודש מרץ 2013

"שיתוף פעולה - או פנייה לאו"ם. ארכיון (רויטרס)

מחריפים את הצעדים: הדיפלומט האמריקני רוברט ווד העביר מסר לרפובליקה האסלאמית ולפיו בכוונת ארצו לפנות למועצת הביטחון של האו"ם - אם אירן לא תשתף פעולה עם חוקרי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית עד חודש מרץ 2013. "אם עד אז לא נראה שיתוף פעולה מצידה - נאלץ לדווח על כך", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום אמר ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו כי לא חלה התקדמות בעניין חקירת המימד הצבאי של תוכנית הגרעין האירנית. אמאנו ציין עוד כי הוא מודאג מצילומי לוויין שמעידים על שורה של עבודות עפר במתקן הגרעיני בפרצ'ין. מומחים בינלאומיים סבורים כי אירן עושה מאמצים להסתיר את פיתוחה של אופציה גרעינית צבאית במתקן. ואמאנו קרא שוב למנהיגי הרפובליקה האיסלאמית לאפשר גישה של פקחים לאתר.

בתחילת השבוע חשפה סוכנות הידיעות AP מסמכים סודיים שלפיהם אירן נערכת לייצור פצצה גרעינית בעוצמה של פי שלושה מזו שהפיל חיל האוויר האמריקני על העיר היפנית הירושימה בשלהי מלחמת העולם השנייה. לפי הדיווח, אחראים להדלפת החומר בכירים במדינה שתוארה ככזו ש"מעוניינת לעצור את תכנית הגרעין של אירן ולמנוע את התחמשותה בנשק גרעיני".

בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בחנו את המסמכים והזהירו כי הם "מצביעים על שינוי דרמטי שהתחולל בתכנית הגרעין של טהרן ומעידים על כוונתה לייצר פצצה בעוצמה של 50 קילוטון". לשם השוואה, הייתה עוצמת הפצצה שהוטלה בשמי הירושימה כ-15 קילוטון "בלבד".

דיויד אולברייט, מומחה אטום שבדק את הממצאים, הזהיר כי הם "מעידים על תפנית חדה בתכנית הגרעין באופן כזה שלא ניתן למצוא דמיון בינה לבין הניסויים האטומיים הראשונים של קוריאה הצפונית, שבוצעו בעוצמה של קילוטונות ספורות".