סבא"א: האקרים מאירן פרצו למחשבינו וגנבו מידע רגיש

בהודעה רשמית חריגה מטעם סוכנות האטום של האו"ם נמסר כי גורמים עוינים שמקורם ברפובליקה האיסלאמית חדרו למערכת והוציאו ממנה חומר חסוי אודות 100 מומחי גרעין וחקירות שמנהלים אנשיה. זמן קצר קודם לכן נחשפו מסמכים המעידים לכאורה על כך שבטהרן פועלים לייצר פצצת אטום רבת עוצמה

שעות אחרי הדיווחים על פצצת אטום רבת-עוצמה שמפתחת לכאורה הרפובליקה האיסלאמית, מסרה הלילה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הודעה חריגה שלפיה חשפו מומחי אבטחה כי האקרים שמוצאם באירן היו אחראים לפריצה למערכות המחשוב של הארגון והצליחו להוציא ממנו חומר רגיש וחסוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מסבא"א נמסר כי התוכן שנגנב כולל, בין היתר, רשימת שמותיהם של 100 מומחי אטום המועסקים בשירות האו"ם וכן מידע על אחת מהחקירות שניהלו אנשיה. "החומר הוצא משרת ישן", אמרה דוברת הסוכנות, ג'יל טודור. "אנו נוקטים כל מאמץ אפשרי כדי להתגונן מפני מתקפות מסוג זה ולהבטיח את החיסיון על המידע המאוחסן במערכות המחשוב שלנו".

שלשום קיבלה על עצמה קבוצת האקרים שהזדהתה בתואר "פאראסטו" - שם אירני נפוץ לנשים - כגורם שקיבל על עצמו את האחריות לגניבת המידע ולפריצה למערכות סבא"א.

"הפצצה של אירן - חזקה פי 3 מזו של הירושימה"

במקביל, ממסמכים סודיים שנחשפו הערב בסוכנות הידיעות AP, עולה כי אירן נערכת לייצור פצצה גרעינית בעוצמה של פי שלושה מזו שהפיל חיל האוויר האמריקני על העיר היפנית הירושימה בשלהי מלחמת העולם השנייה.

לפי הדיווח, אחראים להדלפת החומר בכירים במדינה שתוארה ככזו ש"מעוניינת לעצור את תכנית הגרעין של אירן ולמנוע את התחמשותה בנשק גרעיני".

בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בחנו את המסמכים והזהירו כי הם "מצביעים על שינוי דרמטי שהתחולל בתכנית הגרעין של טהרן ומעידים על כוונתה לייצר פצצה בעוצמה של 50 קילוטונות". לשם השוואה, הייתה עוצמת הפצצה שהוטלה בשמי הירושימה כ-15 קילוטונות.

דיויד אולברייט, מומחה אטום שבדק את הממצאים, הזהיר כי הם "מעידים על תפנית חדה בתכנית הגרעין באופן כזה שלא ניתן למצוא דמיון בינה לבין הניסויים האטומיים הראשונים של קוריאה הצפונית, שבוצעו בעוצמה של קילוטונות ספורות".

בסבא"א דיווחו בשנה שעברה כי אנשיה קיבלו לידיהם תרשימים שלפיהם פועלת אירן להשיג חומרים המהווים בסיס לתכנית גרעין צבאית.