הלצה או גזענות? כך עורר איש דובר צה"ל סערה בארצות הברית

סאשה דראטווה, ראש מדור מדיה חדשה, עבר שיעור כואב בהסברה: תמונה שהעלה לדף הפייסבוק שלו שבה נראים פניו מכוסים בוץ, לצד הכיתוב "אובמה סטייל", התפשטה בכל רחבי העולם כמו אש בשדה קוצים - וזכתה לתגובות נזעמות מצד רבים שסברו שמדובר בהתרסה גזענית נגד הנשיא האמריקני

התמונה בדיווח מ-ABC (ABC)

סאשה דראטווה הוא ראש מדור מדיה חדשה בדובר צה"ל. מתוקף התפקיד שהוא ממלא ובמיוחד לנוכח החשיבות המכרעת שיש בתקופה זו להסברה על מעמדה של ישראל בעולם, קשה להבין איך דווקא הוא חולל סערה של ממש בארצות הברית - בגלל תמונה שהעלה לדף הפייסבוק שלו. דרטאווה, בן 26, ביקר בים המלח ומרח - כמו רבים - את פניו בבוץ עשיר המינרליים. אלא שלתיעוד, התמים באופיו, החליט להצמיד את הכותרת: "אובמה סטייל" - ועורר שיח נזעם בין גולשים מכל רחבי העולם, שהגיע גם לכותרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רשת ABC האמריקנית סיקרה את הפרשה והציגה את האחראי לה כ"אחד מדובריו הראשיים של צה"ל". לפי הדיווח, העלה דראטווה את התמונה לרשת החברתית בשלהי ספטמבר האחרון, ולאחר שנתקל בקיתונות הביקורת החליט להסיר אותה. אלא שאז היה כבר מאוחר מדי - והתיעוד, שנתפס בעיני רבים כהתרסה גזענית נגד הנשיא האמריקנית, התפשט בכל רחבי העולם כמו אש בשדה קוצים.

בין הגולשים שהגיבו על התמונה היו מי שבחרו לצחוק יחד עם דראטווה, אך אחרים הטיחו בו ביקורת חריפה: "אתה מבין שזה גזעני, נכון?", כתב בזעם אחד מהם. אחרי שהבין כי הסיפור כולו יצא מכלל פרופורציה, פרסם הבהרה בדף הפייסבוק שלו וכתב: "אני לא גזען, תפסיקו בבקשה להפיץ את השקרים עליי. מאז ומעולם הייתי גלוי לגמרי בכל הנוגע לעמדותיי". נוסף על כך, הוא האשים כי "נעשה שימוש ציני" בתוכן שהעלה.

דראטווה עלה לארץ מבלגיה ומתוקף תפקידו מסייע להסברה הישראלית ברשתות החברתיות השונות. ב-ABC ציינו כי בימי מבצע "עמוד ענן" הוא נחשב לאחד הפעילים הבולטים למען גייס דעת הקהל העולמית לצד ישראל ב"מלחמת הציוצים" בטוויטר - מול גולשים פרו-פלסטינים. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר בפרופיל הפייסבוק האישי של סגן סאשה דראטווה ואין כל קשר בין דף זה לבין תפקידו המקצועי בצה"ל".