אחרי הפצצת מפעל הנשק בחרטום: ספינות צי אירניות עגנו בסודן

בפעם השנייה בתוך חודש, הגיעו ספינות של הצי אירניות לעגון בנמל בצפון סודן. הצבא הסודני טוען: "מדובר בפעילות שגרתית שתוכננה מראש". שתי העגינות התבצעו מאז שסודן האשימה את ישראל בהפצצת מפעל נשק בבירה חרטום. סודן היא בעלת ברית של אירן והחמאס, וישראל חושדת כי היא מאפשרת לנשק אירני לעבור בה בדרכו לעזה

עגינה שנייה בחודש. משחתת אירנית, ארכיון (רויטרס)

ספינות של הצי האירני יעגנו השבוע בנמל בסודן על מנת לתדלק מחדש, כך מדווחת סוכנות הידיעות הסודנית. זהו ביקור שני של ספינות הצי האירני בסודן בחודש האחרון - מיד לאחר שסודן האשימה את ממשלת ישראל שהפציצה לכאורה מפעל נשק בשטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כזכור, האשימו בחרטום את ממשלת ישראל בפיצוץ שאירע במפעל הנשק ירמוך בפרברי הבירה, המפעל הגדול ביותר לייצור נשק בסודן. ארבעה בני אדם נהרגו בתקיפה לפי ממשלת סודן. בישראל לא הגיבו להאשמות של סודן, אך האשימו אותה בעבר שהיא מאפשרת לנשק אירני לעבור בשטחה בדרכו לרצועת עזה.

דובר צבא סודן סוורמי חאליד סיפר כי שתי ספינות אירניות עגנו בנמל פורט סודן שלחופי הים האדום לתדלק וכי הסודנים מספקים "אספקה לוגיסטית" לספינות. "הספינות עוגנות כשלושה ימים בנמל במסגרת פעילות שגרתית בשיתוף פעולה עם הצי של סודן", אמר.

בחודש שעבר, משחתת אירנית ונושאת מסוקים עגנו באותו נמל, אז התקשורת העריכה כי מדובר בצוות אירני שנועד להעריך את הנזק שנגרם למפעל בחרטום במה שכונה "ההפצצה הישראלית". הממשלה בסודן בעלת קשרים טובים גם עם אירן וגם עם החמאס, ונשיא המדינה עומר אל-באשיר מבוקש על ידי בית הדין הבינלאומי בהאג בשל חשד לביצוע פשעי מלחמה במהלך המלחמה בדרפור.