טורקיה: הומואים לא יגויסו לצבא

תיקון לחוק העונשין הטורקי יאסור על הומואים לשרת בצבא הטורקי, בניגוד לעבר. עוד ייפסלו משירות: רוצחים, גנבים ואסירים. ברוב צבאות העולם, כולל ישראל וארה"ב, הומואים משרתים בגלוי. בכך טורקיה תצטרף לרשימה לא מכובדת הכוללת בין היתר את אירן, עירק וצפון קוריאה

בלי הומואים. הצבא הטורקי, ארכיון (רויטרס)

תיקון חדש לחוק העונשין הטורקי מציע לפסול הומואים משירות בצבא, כעונש על "אורח החיים בו בחרו". לפי דיווח של העיתון הטורקי "הורייט", לראשונה בהיסטוריה של טורקיה הומואים יוגדרו "ישות לא טבעית" ויהיו פטורים משירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חוק העונשין הטורקי הוא קובץ של הוראות, שקובעות מה חוקי ומה לא - בדומה לחוק הקיים בישראל. אמנם בעבר יחסים הומוסקסואלים נחשבו לעבירה פלילית בטורקיה, אך החוק לא נאכף הלכה למעשה מזה עשורים ואף יש קהילה הומוסקסואלית גדולה באיסטנבול, לצד שמרנות בחלקים אחרים של טורקיה.

אגודת ההומואים והלסביות הטורקית מתחה ביקורת חריפה על התיקון לחוק, וטוענת כי הוא מפלה אותם לרעה ומהווה הפרה של זכויות האדם שלהם שכן אורח החיים שלהם לא מפריע לתפקוד הצבאי של אף חייל.

פסולים משירות: רוצחים, גנבים, אסירים והומואים

התיקון לחוק פסל משירות בצבא גם את מי שהורשע ברצח, שוד, הונאה ומי שנידון ליותר משנת מאסר אחת. שר ההגנה הטורקי איזמט אילמז צפוי להביא את הצעת החוק החדשה לאישור הקבינט הטורקי השבוע.

הומוסקסואלים משרתים בגלוי בצה"ל, ובצבאות של כל מדינות אירופה ודרום אמריקה. הנשיא אובמה שינה את מדיניות הצבא האמריקני כך שהומואים יכולים גם בו לשרת בגלוי. חד מיניים מודרים מהצבא במדינות מוסלמיות פרט לירדן, בחלק ממדינות אפריקה, וכן בהודו, במיאנמר ובצפון קוריאה.