אפלק צנזר "עבר משפחתי גזעני"

תכנית תיעודית אודות משפחתו של "באטמן" החדש נערכה על מנת להסתיר עבר בעייתי- כך עולה ממסמכי חברת סוני שדלפו. הבמאי והשחקן המוערך גילה שאחד מאבותיו החזיק בעבדים - ודרש מהמפיקים לגנוז את הסצינה הרלבנטית. התכתובת בין המפיקים, בה הוחלט "לצנזר אם אף אחד אחר לא יודע", נחשפה וצפויה לגרור ביקורת רבה נגד הכוכב

הפעיל הליברלי מסתבך? אפלק, ארכיון (רויטרס)

הכוכב ההוליוודי בן אפלק, שיככב בקרוב בסרט "באטמן נגד סופרמן" בתפקיד באטמן לצד גל גדות, נחשב לדמות ליברלית ולפעיל חברתי נחשב בארצות הברית. אך מתברר כי אפלק צנזר תכנית שעסקה בתולדות משפחתו, מכיוון שנחשף בה אחד מאבותיו החזיק בעבדים - כך חשף היום (שישי) ה"דיילי מייל" הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אפלק השתתף בתכנית "דע את שורשיך" של רשת PBS (ששודרה בארץ תחת השם "מי אתה חושב שאתה"), והתחקיר חשף כי אחד מאבותיו של אפלק היה נוגש עבדים. השחקן והבמאי דרש לצנזר את הקטע מהתכנית, והמפיקים השתתפו בטיוח - כך נחשף מהפריצה המפורסמת למחשבי סוני, שעל פי החשד בוצעה על ידי האקרים צפון-קוריאניים.

בתכנית ששודרה לא הופיעה ולו התייחסות אחת לעבר הבעייתי של המשפחה של אפלקהסתרת המידע נחשבת להפרת חוקי הרשת המשדרת, שלא נמנעה לשדר בעבר תכניות בהם מפורסמים גילו על עבר נאצי או עברייני של אחד מאבותיהם. במקום התוכן שעוסק בעבר הגזעני של המשפחה, בתכנית דווקא הובלטו "לוחמי החופש" ממשפחתו ואחד מאבותיו שלחם במלחמת העצמאות האמריקנית.

על המוקד. פרופסור גייטס (רויטרס)

"אם אף אחד לא יודע, הייתי מצנזר את זה"

במוקד הפרשה עומד אחד מיוצרי התכנית, פרופסור הנרי לואיס גייטס מאוניברסיטת הרווארד. גייטס כתב לחברו המפיק ההוליוודו מייקל לינטון כי אפלק "מנסה לצנזר את הקטע הזה". גם מעץ המשפחה שהוצג בפרק הוסר אותו קרוב משפחה בעייתי.

פרופסור גייטס, שמשמש כ"פנים" של התכנית, היה מודע לכך שהוצאת החלק הרלבנטי תהיה הפרה של כללי הרשת "אפילו עבור באטמן" - אך הקשיב לעצה שקיבל מלינטון, לפיה "אם אף אחד לא יודע, אני הייתי מוציא את זה החוצה". גייטס הזהיר בתכתובת שנחשפה כי "אם נפתח את הדלת לצנזורה, נאבד שליטה על התכנית והמותג" - אך לבסוף השתתף בצנזור ובטיוח. כעת עולות שאלות לגבי אמינות התכנית וכלפי המוניטיון של פרופסור גייטס.

תחלופת המכתבים מחודש יולי 2014 בין גייטס ללינטון עסקה ב"דילמה" של התכנית, שלבסוף שודרה בספטמבר. למרות שסוני אינה צד בהפקת התכנית, התכתובת הושגה על ידי הפריצה למחשבי החברה והעלאת התכנים ל"וויקיליקס".

"באופן חשאי, בפעם הראשונה, אחד מהאורחים שלנו ביקש מאיתנו להוציא חלק החוצה לגבי אחד מאבותיו. אף פעם לא ביקשו מאיתנו לצנזר את מה שמצאנו - הוא כוכב על. מה עושים?" שאל גייטס. לינטון ייעץ לו להיענות לדרישות אפלק אך הזהיר כי "אם זה יהפוך לפומבי זה יהיה בעייתי".

דובר מטעמו של גייטס מסר ל"דיילי מייל" כי האב נוגש העבדים "לא היה מעניין מספיק לתכנית. בסופו של דבר, אני שומר על שליטה בנוגע לעריכה בכל הפרוייקטים שלי, ואני אחילט עם המפיקים מה יהפוך את התכנית לטובה יותר".