ארה"ב: "מודאגים מצעדיו האחרונים של מורסי"

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הגיבה לראשונה להפגנות האלימות המתקיימות בימים האחרונים במצרים על רקע ריכוז הסמכויות שקבע לעצמו נשיא המדינה. בהודעה מטעם ארצות הברית נמסר, כי "הקמת שלטון חוקתי במדינה תוכל להיעשות אך ורק על ידי אימוץ חוקה שתכלול איזונים ובלמים"

ההפגנות בכיכר תחריר בקהיר, היום (רויטרס)

התעוררות הרחובות במצרים מתחילה להדאיג גם את הקהילה הבינלאומית: הצעדים האחרונים שבהם נקט מורסי הוציאו אלפי בני אדם לרחובות, בין השאר לנוכח הצו הקובע כי אין לערער על החלטות הנשיא. הבית הלבן אמר היום בתגובה כי "הם מודאגים מן הצעדים האחרונים במדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוברת מחלקת המדינה של ארה"ב ויקטוריה נולנד התייחסה היום לעמדת הבית הלבן בנוגע להחלטות השנויות במחלוקת של הנשיא המצרי מוחמד מורסי. "הוואקום החוקתי הקיים במצרים היום יכול להיפתר אך ורק על ידי אימוץ חוקה שתכלול איזונים ובלמים", נאמר בהודעה מטעם הבית הלבן.

בארצות הברית קראו למורסי "לכבד את עקרונות החופש וזכויות האדם ולוודא ששלטון החוק במדינה עולה בקנה אחד עם ההתחייבויות הבינלאומיות של מצרים". דוברת מחלקת המדינה הוסיפה כי "ארה"ב קוראת לכל הצדדים לעבוד בשיתוף פעולה ולפתור את הסוגיות החשובות הללו בדרכי נועם".

ההפגנות האלימות רחבות ההיקף מתקיימות בימים האחרונים במצרים על רקע שורה של צווים שהוציא מורסי ולמעשה, מותירות את השלטון המצרי "ריכוזי" ולא דמוקרטי. בנוסף, אתמול הודיע הנשיא המצרי על הדחתו של התובע הכללי במדינה לאחר 10 שנים בתפקיד. עם הפיטורים הורה מורסי לפתוח במשפט חוזר לשוטרים שהואשמו בהרג מפגינים בטענה כי התובע כשל בטיפול בתיקים אלו.

מהומות במצרים: "להפיל את המשטר"

מחאות, הפגנות והתפרעויות נגד "פרעה החדש": בפעם הראשונה מאז ההפיכה במצרים ומאז נבחר לנשיא המדינה מטעם האחים המוסלמים, מתקיימות הפגנות נגד מוחמד מורסי על רקע צווים נשיאותיים שהוציאו ומאפשרים לו סמכויות נרחבות. במהלך המהומות, התלוננו המפגינים כי המשטרה המצרית השתמשה נגדם בגז מדמיע - כדי לפזרם.

אלפי בני אדם שבו היום לכיכר תחריר להפגנה נגד ריכוז הסמכויות של הנשיא הטרי. המפגינים קראו להפיל את שלטונו של מורסי ולהביא לדמוקרטיה אמיתית במצרים. בעיר אלכסנדריה התקיימה הפגנה מול משרדי מפלגת "האחים המוסלמים" שבמסגרתה יידו המפגינים אבנים ואף הציתו את משרדו של מורסי. מנגד, בחלק מהמקומות התקיימו הפגנות תמיכה בנשיא, דבר שיצא התנגשויות אלימות בין המפגינים משני הצדדים.

מוחמד אל-בראדעי, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר ומי ששאף להתמודד על משרת הנשיא לאחר הפלת מובארק, תקף בחריפות את צעדיו של מורסי. "להחלטות אלה יהיו השלכות חמורות", הזהיר ואף כינה את הנשיא "פרעה החדש" של מצרים.