הערכות: "עדיין רחוקים ממציאת הקופסאות השחורות"

באינדונזיה נמשכים החיפושים אחר גופות הנוסעים של טיסת "אייר אסיה", שהתרסקה השבוע. עד כה אותרו עשר גופות, למרות מזג האוויר הסוער. מקום ההתרסקות המדויק טרם אותר, וכך גם הקופסאות השחורות - שעשויות להסביר כיצד התרסקה הטיסה

שברי המטוס שאותרו אתמול (סקיי ניוז)

מרוץ נגד השעון לפענוח התרסקות המטוס: החיפושים אחר שרידי טיסת "אייר אסיה" נמשכים, והלילה (שישי) נמצאו שתי גופות נוספות בסמוך לאי ג'אווה על ידי משחתת אמריקנית. החוקרים חוששים כי תנאי מזג האוויר הקשים ימנעו את מציאת הקופסאות השחורות של המטוס - שיכולות לשפוך אור על נסיבות ההתרסקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד כה אותרו עשר גופות של נוסעים ואנשי צוות, לצד חפצים צפים. אנשי צוות החיפוש האינדונזי הציגו חלקים של מטוס האיירבאס שנמצאו בים אך הדגישו שמקום ההתרסקות הסופי טרם אותר. אתמול דווח כי נמצאו "פריטים גדולים" על קרקעית הים, אך טרם התברר האם מדובר בשרידי גוף המטוס.

כ-50 צוללנים עובדים באזור, אך הימים הקרובים צפויים להיות סוערים. גורמים באינדונזיה טענו כי בשבוע הבא התנאים יהיו טובים יותר, והביעו תקווה כי בתוך כשבוע יימצאו הקופסאות השחורות - עוד בטרם יפסיקו לעבוד ולשלוח אותות בעוד כשלושה שבועות. מרבית גופות ההרוגים - 162 נוסעים ואנשי צוות - טרם אותרו, ולפי כל הידוע לרשויות אין ניצולים באסון.

משפחות הנוסעים ממתינות להודעה (AP)

אתמול נערכה הלוויה הראשונה של אחת מההרוגות: הייאטי לוטפייה חמיד, אינדונזית מוסלמית בת 49. משפחתה מיררה בבכי לאחר שזיהתה את גופה, והביאה אותה למנוחות בטקס דתי צנוע. מנכ"ל חברת התעופה, סונו וידייטמוקו, השתתף, בטקס ובכה יחד עם המשפחה. שלושה מקרובי משפחתה של חמיד היו על הטיסה, וגופותיהם טרם נמצאו.

"ביקש לטוס במסלול לא שגרתי"

טיסה QZ8501 המריאה מהעיר סוראביה לכיוון סינגפור בלילה שבין שבת לראשון והקשר עמה נותק סמוך לשעה 01:17 (שעון ישראל). המקרה דווח רק כארבע שעות לאחר ההיעלמות, והטייס ככל הנראה ביקש לטוס במסלול "לא שגרתי" לפני שנעלם מהמכ"ם. החברה הסינגפורית דיווחה כי הטיסה "מתעכבת".

לא שודרו אותות מצוקה. החיפושים אחר המטוס (רויטרס)

בניגוד למטוס המלזי שנעלם בחודש מרס האחרון ושרידיו טרם אותרו, אזור החיפושים אחרי מטוס "אייר אסיה" מצומצם הרבה יותר. דבר שמעורר סימני שאלה אצל החוקרים הוא שלא שודרו מהמטוס אותות מצוקה.