הזוועה נחשפת מחדש: צילומים מגטו לובלין

יותר מ-70 שנה אחרי שצולמו, סוכנות התמונות CEN מפרסמת תמונות נדירות המציגות את גירושי היהודים מגטו לובלין בפולין, על ידי הנאצים, זמן קצר לפני שנשלחו למחנות ההשמדה

יהודי לובלין מרוכזים על המשאיות (CEN)

תמונות חדשות מהזוועה: סוכנות התמונות CEN פרסמה היום צילומים נדירים שצילם, ככל הנראה, חייל גרמני ששירת במהלך מלחמת העולם השנייה בפולין. בתמונות, עדות לגירוש יהודי לובלין מהגטו בו רוכזו, נראים המגורשים נדחסים למשאיות שמיועדות להובלת בקר.

אוסף התמונות הנדיר הזה נחשף 70 שנים אחרי שהוסתר. על פי הפרסומים, התמונות צולמו כשכוחות הצבא הגרמני הגיעו לגטו לובלין במזרח פולין, אזור שאכלס בעיצומה של מלחמת העולם השנייה כ-40 אלף יהודים.

רובם המכריע של האנשים שמופיעים בתמונות כשהם מצטופפים על המשאיות, נשלחים למחנה המוות בלזץ במסגרת "מבצע ריינהארד", על שם ריינהארד היידריך, אחד מהוגי "הפתרון הסופי".

בעליהם החוקיים של התמונות הוא ריימונד קרזיזווסקי, ששלח אותן השבוע לכמה היסטוריונים בלונדון. קרזיזווסקי סיפר שאביו הבריח את התמונות מלובלין, כשעבד בשיתוף עם מרכז רווחה יהודי באזור.

כל יום נשלחו 1,500 יהודים להשמדה

גטו לובלין הוקם במרץ 1941, במטרה לרכז עשרות אלפי יהודים מהאזורים של מזרח פולין. כשנה לאחר הקמת הגטו, ירו אנשי S.S באלפי יהודים - אלו שלא יכלו "לתרום" למכונת המלחמה הגרמנית. אחר כך, בכל יום, נשלחו מהגטו 1,500 למה שהוגדר "עבודות חוץ". בפועל, הם נשלחו למחנות ההשמדה. באפריל של אותה השנה, על פי הרישומים של הנאצים, 26 אלף יהודים כבר נרצחו במחנה בלזץ. שאר היהודים רוכזו לגטו נוסף, מדיין טאטארסקי. רבים מצאו את מותם שם, אחרים הובלו למות במחנה ההשמדה מיידנק.

ההיסטוריון ג'ייקוב חמילווסקי אמר בעקבות הפרסום, "קיבלנו אוסף שכולל חמש תמונות שצולמו בין 10-13 בחודש מרץ 1941, אז הגרמנים החלו לגרש את היהודים ולהחרים את רכושם בלובלין". חמילווסקי טוען שהצלם היה ללא ספק גרמני, בגלל זווית הצילום וקרבתו של הצלם לחיילים הגרמנים. "אני רואה שחלק מהחיילים מחייכים, זה מוכיח שהם רגועים", אמר.

גטו לובלין הוא רק אחד מיותר מ-1,000 גטאות יהודים שהוקמו על ידי המשטר הנאצי באזורים שכבש במזרח אירופה, והיה לאחד הגטאות הראשונים ש"טוהרו" על ידי הנאצים. רוב האנשים שנאספו שם, נרצחו במחנה בלזץ בין 17 במרץ ל-11 באפריל 1942.