מחיר הסנקציות לאירן: 100 מיליון דולר ליום

אם נזקקנו להוכחה נוספת ליעילותן של הסנקציות, כעת מתבררים ההיקפים המלאים – במספרים. ייצוא הנפט של טהרן ספג פגיעה קשה ונפל ב-43% מאז השנה שעברה. עלות הנתון הזה – הפסדים של לא פחות מ-100 מיליון דולר כל יום, כך חושף היום דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה

משלם מחיר כבד. נשיא אירן אחמדינג'אד (רויטרס)

מחיר הסנקציות נחשף: העיצומים האחרונים שהטילו מדינות האיחוד האירופי וארצות הברית על אירן, גובות מטהרן מחיר של לא פחות מ-100 מיליון דולרים בכל יום. עיקר הפגיעה היא בשוק הנפט, שספג ירידה של 43% בייצוא, כך נחשף היום בדוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ה"טלגרף" הבריטי דיווח כי באוקטובר האחרון נמכרו כ-1.3 מיליון חביות נפט אירניות, לעומת 2.3 מיליון חביות ליום, אשתקד. מדובר בירידה של לא פחות מ-43% שמתבטאת בהפסדים של 109 מיליון דולרים מדי יום, על פי מחירי השוק כיום.

היקף ההפסדים הכולל של האירנים כתוצאה מהסנקציות עשוי למעשה להיות גבוה עוד יותר, כיוון שהן פוגעות לא רק בשוק הנפט, אלא משפיעות גם על יתר תחומי המסחר, בהן מתבצעות עסקאות במחירי הפסד, כדי להצליח ולמכור את הסחורה האירנית.

וכיצד באים לידי ביטוי ההפסדים הכוללים? החשבון החודשי של האירנים מעיד על הפסד מוערך של כ-3 מיליארד דולרים מדי חודש, שהם כ-33 מיליארד דולרים עד כה השנה. מדובר בכמעט 30 אחוזים מהתקציב הכולל של המשטר בטהרן.