אבו מאזן: "נלך לאו"ם על אף התנגדות אובמה"

מתיחות בין הרשות הפלסטינית לארצות הברית: הנשיא אובמה ויו"ר הרשות אבו מאזן שוחחו אמש בטלפון ודנו בכוונת הפלסטינים לפנות לאו"ם בבקשה לשדרג את מעמדם בארגון. דוברו של אבו מאזן מסר כי הנשיא אובמה הביע את התנגדותו למהלך אך היו"ר הפלסטיני הבהיר כי ימשיכו בתוכניתם

למוד אכזבות באו"ם. אבו מאזן, ארכיון (AP)

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ונשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחחו אמש בטלפון ודנו בכוונת הפלסטינים לפנות לאו"ם בבקשה לשדרג את מעמדם בארגון למעמד של מדינה שאינה חברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הנשיא עבאס הסביר את הסיבות ואת המניעים להחלטה הפלסטינית, שנובעת בין היתר מכך שמפעל ההתנחלויות נמשך ונמשכות גם ההתקפות הישראליות על פלסטינים ורכושם", אמר הלילה לסוכנות הידיעות רויטרס דוברו של אבו מאזן נביל אבו רודינה.

לדברי אבו רודינה "אובמה הודיע לנשיא עבאס על התנגדותה של ארצות הברית למהלך", אך אף על פי כן החליט אבו מאזן להמשיך עם המהלך שעשוי להתקבל להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם עוד לפני סוף חודש נובמבר.

הרשות הפיצה בקשה לשדרוגה באו"ם

ביום שישי הפיצו הפלסטינים בקרב החברות באו"ם הצעת החלטה לשדרוג מעמדם מ"ארגון משקיף" ל"מדינה שאינה חברה". הפלסטינים הפיצו את ההצעה, על אף איומיהן של ישראל וארה"ב לפיהן הרשות תישא בתוצאות בעקבות נקיטת מהלך חד צדדי. הצעת ההחלטה עשויה לעמוד להצבעה בעצרת הכללית של האו"ם ב-29 בנובמבר, יום השנה להסכמה על תכנית החלוקה, והיא עשויה לשוות לרשות מעמד דומה לזה מדינת הוותיקן.

במקביל דווח כי הצעת ההחלטה תכלול בנוסף הצהרה של חברות האו"ם ב"צורך הדחוף בחידוש והאצת המו"מ במסגרת תהליך השלום במזרח התיכון". שדרוג מעמדה של הרשות עשוי גם לאפשר לפלסטינים גישה לגופים כמו בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, שם יוכלו להגיש תביעות נגד ישראל. על פי ההערכות, ההצעה לשינוי המעמד תזכה לרוב ודאי בכל הצבעה בעצרת האו"ם.

בכירים פלסטינים אמרו בחודש שעבר שהם יכולים לסמוך על כ-115 מדינות שיתמכו בהחלטה בעצרת הכללית, רובן מדינות ערב, מדינות מאפריקה, מאמריקה הלטינית ומאסיה. הם מצפים ל-22 מדינות שיצביעו נגד בהובלת ארה"ב וכן מצפים שם ל-56 נמנעים. במקביל, דיפלומטים פלסטינים מחזרים גם אחרי מדינות אירופה על מנת לחזק את מעמדם ואת האפשרות שההצעה אכן תתקבל.