עסקת ענק בין ארה"ב לערב הסעודית

תוספת נכבדת לחיל האוויר הסעודי: משרד ההגנה האמריקני הודיע על כוונתו למכור לממלכה הערבית 20 מטוסי תובלה מסוג הרקולס וחמישה מטוסי תדלוק אווירי בעסקת ענק שהיקפה עומד על 6.7 מיליארד דולר. בסוף 2011 הסכימה וושינגטון לספק לריאד 84 מטוסי קרב בעסקה שהיקפה עמד על 30 מיליארד דולר

מטוסי תדלוק אווירי. צילום אילוסטרציה (רויטרס)

ארצות הברית מתכננת למכור לסעודיה 25 מטוסים צבאיים בעסקת ענק שהיקפה עומד על 6.7 מיליארד דולר. העסקה טעונה את אישור הקונגרס בוושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת משרד ההגנה האמריקני, העסקה כוללת 20 מטוסי תובלה מסוג הרקולס וחמישה מטוסים לתדלוק אווירי. כמו כן כוללת העסקה הדרכת טייסים, סיוע לוגיסטי, חלקי חילוף וציוד נלווה.

חברי הקונגרס קיבלו הודעה על פרטי העסקה ביום חמישי. בהודעה נמסר בין היתר כי מטוסי התדלוק האווירי החדשים ישדרגו את טווח הפעולה האווירית של סעודיה ומטרת העסקה לשמר את היכולות הצבאיות שלה. לקונגרס ניתנו 30 יום להגיש התנגדויות לתוכנית ולאחריהן היא תאושר אוטומטית.

בהצהרה מטעם משרד ההגנה האמריקני נמסר כי "העסקה תתרום למדיניות החוץ ולביטחון הלאומי של ארה"ב בכך שתסייע לשפר את ביטחונה של מדינה ידידותית, שהייתה ועודנה כוח משמעותי במזרח התיכון".

בשנים האחרונות הגבירה ריאד באופן משמעותי את ההוצאות הצבאיות שלה ובשנת 2010 חתמה עם וושינגטון על עסקת נשק בהיקף 60 מיליארד דולר. בסוף 2011 הכריזו שתי המדינות על חתימת הסכם בהיקף 30 מיליארד דולר שנועד לספק לסעודיה 84 מטוסי קרב חדשים. לדברי ארה"ב, העסקה מעבירה "מסר תקיף" לאזור המפרץ.