הנשיא ברק אובמה בנאום עבודה ראשון לאומה: "אשקם את הכלכלה, אני פתוח לרעיונות"

בנאום עבודה ראשון לאחר שנבחר, נשיא ארצות הברית ברק אובמה הבטיח הערב כי הוא ישקם את הכלכלה. "נוכל לבנות תכנית כלכלית, אנחנו מתאוששים – אשנה את ההגינות במסים", אמר. הוא הבטיח כי תכניתו החדשה תבטיח את הפחתת הגירעון

לאחר שחגג בימים האחרונים ניצחונו הסוחף בנשיאות ארצות הברית, ברק אובמה התייצב הערב מול האומה בוושינגטון לנאום עבודה ראשון בו התמקד בתכניתו לשיפור המצב הכלכלי בארצות הברית.  את הנאום העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"העם האמריקני הצביע ואנחנו נוכל לבנות תכנית כלכלית - הכלכלה האמריקנית עדיין מתאוששת", הבהיר בפתח דבריו. "העדיפות הגבוהה ביותר צריכה להיות מקומות עבודה ועסקים קטנים - זה הפוקוס וזו התכנית".

אובמה אמר כי "התכנית תבטיח שארצות הברית תשתקם - התכנית תבטיח יצירת מקומות עבודה ותפחית הגירעון. בסוף השנה ניאלץ לקבל החלטות קשות לגבי הכלכלה". הוא ציין כי בשנה שעברה עבד עם הדמוקרטים והרפובליקנים לקיצוץ בתקציב. "כפי שאמרתי לפני כן - אם אנחנו רציניים לגבי הפחתת הגירעון - אנחנו צריכים להעלות מסים, כך נבטיח מעמד ביניים חזק".

הוא הבטיח כי יהיה מעמד ביניים חזק בארצות הברית: "עלינו להפחית את הגירעון ב-4 מיליארד דולרים בעשור הקרוב, אני פתוח לרעיונות וצריך להתמודד עם ה 'אתגר הפיסקאלי', אשנה את מידת ההוגנות במסים."

לא יכול להאשים יותר את בוש

בניגוד לארבע השנים הקודמות, בהן אובמה היה יכול להאשים את קודמו בתפקיד ג'ורג' בוש במצב הכלכלה העגום אליו נקלעה מדינתו, הפעם כל האחריות על הכתפיים שלו והוא ואנשיו יודעים כי הם חייבים להוציא את ארצות הברית מהתסבוכת הזאת. בנאום הניצחון שלו אמר הנשיא כי "הלילה, הצבעתם בעד פעולה, לא בעד פוליטיקה כרגיל. אתם רוצים שנתעסק במקומות העבודה שלכם, ובחודשים הקרובים אנסה לעבוד עם מנהיגי שתי המפלגות כדי לפתור בעיות יחד, לשנות את מערכת המיסוי. יש לנו עוד עבודה לעשות".

עם זאת, הוא הוסיף בביטחון: "למרות כל הקשיים שעברנו, למרות כל התסכולים של וושינגטון, מעולם לא הייתי כל כך מלא תקווה לגבינו. אני מבקש שתשמרו ותטפחו את התקווה הזו".

לאחר הבחירות, התקשורת האמריקנית עסקה בתופעה שזכתה לכינוי "המצוק הפיסקלי". אם לא תושג הסכמה בין אובמה לקונגרס בנוגע לתקציב האמריקני, ייכנסו לתוקפם סדרת חוקים מימיו של הנשיא בוש שיחייבו בהעלאת מסים ובקיצוץ תקציבי נרחב. זאת ועוד, ארה"ב עדיין סובלת מאחוזי אבטלה גבוהים במיוחד על אף הדיווחים האחרונים על שיפור קל בנתוני התעסוקה.