ראש סבא"א מתוסכל: "אין תוצאות מוחשיות במו"מ עם אירן"

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מאוכזב מהיעדר שיתוף הפעולה של אירן במשא ומתן על תכנית הגרעין. "היא דוחה את המאמצים שלנו, חוסר שיתוף הפעולה שלה מקשה עלינו", אמר. "אני מקווה שנשיג הסכמה ללא דחיות"

מתקן הגרעין בבושהר. אכזבה מאירן (AP)

נמשכת הביקורת של ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על הסחבת בטיפול בסוגיית הגרעין האירני. "אירן דוחה את המאמצים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, המושקעים על מנת להבין אם היא מסתירה את פעילות הגרעין שלה", אמר הערב ראש הסוכנות יוקיה אמאנו. "חוסר שיתוף הפעולה של אירן מקשה עלינו".

לדברי אמאנו, למרות הגברת קצב הדיאלוג בין אירן לסוכנות לאחרונה, "הוא לא הניב תוצאות מוחשיות עד כה". הוא הוסיף: "ביקשתי מהנציגים האירנים להבהיר את העניין הזה. הסוכנות מחויבת להגביר את הדיאלוג עם אירן. נמשיך את המשא ומתן איתה, ואני מקווה שנשיג הסכמה ללא דחיות".

אין זו הפעם הראשונה שאמאנו מותח ביקורת על ההתנהלות של אירן בשיחות הגרעין. באוגוסט השנה הוא הביע אכזבה מכישלון השיחות, והטיל את האחריות לכך על נציגי הרפובליקה האסלאמית, בטענה כי הם אינם מאפשרים לפתוח את מתקני הגרעין בפניהם של פקחי הסוכנות הבינלאומית.

בשנה החולפת נמתחה לא אחת ביקורת על אמאנו עצמו, בטענה כי הוא "מוטה" לטובת המערב. בעיתון הבריטי "הגארדיאן" צוטטו בחודש מרס האחרון גורמים בכירים שנשארו בעילום, לטענתם אמאנו מתבסס בהצהרותיו על מודיעין בלתי מאומת - מאשר על המידע המגיע לסוכנות מדוחות מהימנים.