נזקי הסופה: 2.5 מיליון בני אדם עדיין בלי חשמל

שלושה ימים לפני הבחירות וארבעה ימים אחרי שהסופה "סנדי" הכתה בחוף המזרחי של ארה"ב, 2.5 מיליון תושבים עדיין מנותקים מזרם החשמל, המחסור בדלק גובר והטמפרטורות צונחות. "אני לא חושב על הבחירות עכשיו", מודה תושב ניו יורק

ניו יורק: קו רקיע בלי חשמל (רויטרס)

רוב ארצות הברית כבר עם הראש בבחירות, אבל לאורך החוף המזרחי עדיין מתמודדים עם מחסור בדלק, הצפות וניתוק מזרם החשמל בקור העז, בעקבות נזקי הסופה "סנדי". על פי סוכנויות הידיעות, ארבעה ימים אחרי הסופה ויומיים לפני הבחירות לנשיאות, 2.5 מיליון בתים ובתי עסק - עדיין מנותקים מהזרם .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בגלל הבעיות באספקת החשמל והמחסור בנפט, לאלפי אמריקנים אין יכולת לחמם את ביתם, גם כשבחוץ יש רק 3 מעלות. המרוץ לתיקון הנזקים הוא נגד הזמן - בשבוע הבא יהיה קר עוד יותר. ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג אמר שייקח עוד כמה ימים עד שעשרות אלפי התושבים שעדיין חיים בלי חשמל יחוברו חזרה.

"עכשיו מתחיל להיות קר מאוד, אני קורא למי שיש לו בעיות חימום להגיע למרכזים שהכנו להתמודדות בבעיה", אמר בלומברג, שציין כי למרות המשבר ואולי בניגוד למקרים דומים בעבר, בעת הסופה - הפשיעה בעיר ירדה בשליש.

 180 בני אדם נהרגו באסון

בצד השיקום, שצפוי לקחת עוד זמן רב, מנסים בחוף המזרחי לאפשר לתושבים להבציע בבחירות לנשיאות שייערכו מחרתיים. מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי הודיע שהתושבים שלא יוכלו לצאת ולהצביע בגלל נזקי הסופה, יוכלו להצביע בעזרת האי מייל, ובניו יורק מקימים אוהלי הצבעה מיוחדים באזורים שניזוקו.

אבל, זהות הנשיא הבא לא ממש מטרידה את תושבי הערים שנפגעו. "אני לא חושב על הבחירות עכשיו", אמר פראנק קארול בן 59 מסטטן איילנד בניו יורק. "אם יהיה לי זמן אסתכל מה קורה שם". הוא הודה שאין לו שום כוונה ללכת להצביע.

כוחות החילוץ ממשיכים למצוא גופות תחת ההריסות, ומספר ההרוגים כתוצאה מהסופה הגיע ל-180. בניו ג'רזי נהרגו 22 בני אדם, בניו יורק 41 וכשסנדי עברה באיים הקרביים, היא גרמה למותם של 69 בני אדם.