"בריטניה תשלח מטוסי קרב למפרץ הפרסי"

גורמי צבא ודיפלומטים בכירים מסרו לעיתון "אינדפנדנט" כי בריטניה שוקלת לשלוח מטוסי קרב למפרץ הפרסי. מהדיווח עולה עוד כי ישראל מודעת למהלך ותומכת בו. בהצהרה מטעמו של שר ההגנה הבריטי נמסר: "אנו פורסים מטוסים כחלק מתרגול שגרתי. איננו מאמינים כי תקיפה באירן היא הפעולה הנכונה, אך כל האפשרויות על השולחן"

בריטניה תשלח מטוסי קרב למפרץ? צילום אילו (רויטרס)

התחממות במפרץ? בריטניה שוקלת לשלוח מטוסי קרב מסוג "יורופייטר טייפון" למפרץ הפרסי, כך מפרסם הלילה העיתון "אינדפנדנט" מפי דיפלומטים וגורמים צבאיים בכירים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהדיווח עולה כי אפשרות פריסת מטוסי הקרב עלתה בעקבות שיחות שניהלה בריטניה עם איחוד האמירויות הערביות, שנגעו לחיזוק הנוכחות הבריטית באזור. ההחלטה האם לשלוח את המטוסים בתקופה הרגישה הזו תתקבל על ידי ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון לאחר סבב שיחות נוסף עם שליטי דובאי ואבו דאבי והכרזה בנושא צפויה להתפרסם בקרוב.

עוד נמסר בעיתון כי ישראל "מודעת לחלוטין" למהלך האפשרי ותומכת בו. בימים אלה שוהה שר הביטחון אהוד ברק בלונדון, כשבמרכז שיחותיו עם אישים במדינה עומד הגרעין האירני. לאחרונה קרא הממשל הבריטי לישראל לשמור על איפוק בהקשר האירני והדגיש כי לעיצומים נגדה יש השפעה משתקת על כלכלתה.

"פעולה צבאית באירן - לא הצעד הנכון"

בהצהרה מטעמו של שר ההגנה הבריטי פיליפ האמונד נמסר: "בריטניה פורסת מטוסי טייפון באיחוד האמירויות באופן קבוע, כחלק מתוכנית התרגול השגרתית שלנו ובמטרה להביע מחויבות צבאית למדינות האיחוד ולביטחון האזור".

הוא הדגיש כי "פריסות אלה אינן נוגעות לדאגותינו בנוגע לתוכנית הגרעין האירנית. עלינו להבהיר כי הממשל אינו מאמין בכך שתקיפה צבאית באירן היא הפעולה הנכונה בשלב זה, אך כל האפשרויות נותרות על השולחן". אתמול אמר השר כי על מדינות אירופה להתכונן "לקחת חלק גדול יותר בנעשה בצפון אפריקה ובמזרח התיכון".

על פי הדיווח, בצבא בריטניה שוקלים לשלוח את מטוסי הקרב לבסיס אווירי באבו דאבי, שכרגע נעשה בו שימוש על ידי כוחות צרפתים ואמריקנים. לטענתם, שליחת המטוסים תהווה צעד בונה אמון, אך חשובה במיוחד במקרה שבו אירן תנסה לחסום את מצרי הורמוז.