אירן: סיימנו להתקין את הצנטריפוגות בפורדו

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן מאשר את הדיווחים, לפיהם הותקנו כל הצנטריפוגות באתר התת-קרקעי ליד קום. "אנחנו עושים את עבודתנו לפי לוח הזמנים המתוכנן", הדגיש

האירנים ממשיכים להתקדם (רויטרס)

כשבוע אחרי הפרסום בסוכנות רויטרס, לפיו אירן השלימה את התקנת הצנטריפוגות במתקן התת-קרקעי בפורדו, מאשרת טהרן כי סיימה להציב במקום כ-650 צנטריפוגות נוספות. השלמת התהליך עשויה לשפר את יכולתה של אירן לייצר נשק גרעיני - אם תבחר בכך.

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן, פיירדון עבאסי, אישר כי הושלמה התקנת הצטריפוגות במתקן להעשרת אורניום סמוך לעיר קום, שמספרן לפי דיפלומטים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מגיע ל-2,800. "אנחנו עושים את עבודתנו לפי לוח הזמנים המתוכנן ומממשים אותו. תגובתנו לדיווחים היא לעבוד קשה יותר", צוטט בסוכנות איסנ"א. 

 

אירן חשפה את קיומו של המתן בפורדו ב-2009 אחרי שעלתה על הרדאר של סוכנויות ביון מהמערב. בארצות הברית ובמערב מודאגים מהפעילות בפורדו מפני ששם אירן מעשירה אורניום לרמה של 20%. בדיווח של רויטרס צוטט מקור דיפלומטי שאמר: "אני מבין שהם התקינו את כל הצנטריפוגות שם". אחד מחבריו אמר לסוכנות הידיעות שהוא מאמין שהן הוצבו בעמדתן, אבל העבודות להתקנתן עדיין לא הושלמו.

 

סבא"א תפרסם החודש דוח חדש

 

כעת נמצאים האירנים במרחק של צעד טכני קטן מהעשרה לרמה שמספיקה לייצור נשק גרעיני, דבר שמדאיג מאוד את ישראל, הטוענת כי אירן מפתחת נשק גרעיני. בירושלים קראו לא פעם לפעולה נוקשת נגד אירן, אך במדינות המערב עדיין מנסים לתת לסנקציות הכלכליות לעשות את שלהם.

הדוח הבא של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית צפוי להתפרסם החודש. אירן מצידה צפויה לפרסם החודש דוח מפורט משלה על תכניתה הגרעינית.