אובמה: "הסופה עוד לא מאחורינו"

הנשיא האמריקני ברק אובמה עצר בימים האחרונים את קמפיין הבחירות שלו לנשיאות - ופנה לעסוק בהערכות לקראת סופת ההוריקן "סנדי". אחרי שנדמה ששכחה מעט הוא הגיע למטה הלאומי של הצלב האדום בוושינגטון, והזהיר את הציבור האמריקני: "השיקום הולך לקחת זמן". הסופה מתקדמת כעת צפונה, ומניין ההרוגים עלה ל-40

ניו יורק וניו ג'רזי מתחילות להתאושש מנזקי סופת ההוריקן "סנדי" ששיתקה את האזור לחלוטין. אחרי שהרוחות שכחו מעט הגיע היום הנשיא האמריקני ברק אובמה למטה הלאומי של הצלב האדום בוושינגטון. "זה עוד לא נגמר", הוא הזהיר משם את אזרחי ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם זקני ניו יורק וניו ג'רזי לא זוכרים סופה כזו. 40 הרוגים נמנו עד כה, התחבורה הציבורית שותקה לחלוטין, הבורסה בוול סטריט נסגרה, בתי חולים הפסיקו את פעילותם ומיליוני בני אדם נותרו ללא אספקת חשמל - אלה הן רק חלק מנזקי הסופה "סנדי" עד כה. הנשיא אובמה, שעזב בשל האירוע את הקמפיין לנשיאות וחזר להיות נשיא במשרה מלאה מזהיר - "זה עוד לא הסוף".

"הסערה עדיין לא הסתיימה", פתח הנשיא אובמה את נאומו במטה הצלב האדום בוושינגטון, שמסייע לטפל בנזקי הסופה. "היא עדיין מתקדמת צפונה. יש עוד קהילות שעשויות להיפגע".

הוא פנה ישירות לתושבי החוף המזרחי ואמר: "יש סכנת הצפות, רוחות חזקות, והפסקות חשמל. עקבו אחר ההוראות, ככל שאתם ממושמעים כך אנחנו מוכנים יותר לטפל במקרי החירום האמיתיים".

"עוברים לשלב ההחלמה"

מניין ההרוגים עומד כעת על 40 בני אדם, מרביתם בקריסת עצים, אך אובמה הזהיר כי ייתכן ולא מדובר במספר סופי: "לא ברור אם ספרנו את כל מתינו עד כה. הדבר החשוב ביותר שיש לי לומר לכל מי שנפגע זה שאנחנו עומדים מאחוריכם - נעשה הכל כדי לעזור לכם לעמוד על הרגליים שוב".

אחרי האזהרות ניסה אובמה גם לעודד את התושבים. "ההכנות מוכיחות את עצמן", אמר. "יכולנו לראות מתים רבים יותר ופגיעות קשות יותר ברכוש. אנחנו עוברים לשלב ההחלמה במרבית האזורים - ניו ג'רזי וניו יורק במיוחד, וגם בקונטיקט שנפגעה. בזכות ההכנות יכולנו לספק תרופות, מזון וגנרטורים לאזורים שנפגעו. נמשיך לעשות כל שניתן להחזיר את החשמל לאזור".

"חידוש אספקת החשמל עשויה לקחת ימים"

סוגיית אספקת החשמל מסתמנת כאחת הכואבות ביותר בסופה הזו, והנשיא האמריקני סיפק לתושבי החוף המזרחי תמונת מצב. "ייתכן שזה ייקח ימים. ההוראות שלי לצוותי התחזוקה היו אל תבדקו למה לא ניתן לעשות, אלא איך לעשות. ההנחייה שלי - עזבו את הבירוקרטיה - דאגו לאספקה כמה שיותר מהר".

אובמה פנה גם ישירות לאנשי העיריות שנפגעו ואמר: "אם עונים לכם בשלילה לאזושהי שאלה בממשל הפדרלי - אתם מוזמנים להרים אליי טלפון, אישית, לבית הלבן". לסיום ניסה הנשיא לשלוח מסר מעודד נוסף והכריז כי "באפלה של הסופה נראתה ארצות הברית בגדולתה. רבים מאתנו הופתעו מעוצמת כוחות הטבע, אבל באותה הזדמנות ראינו אחיות מסייעות בשטח וכבאים שפעלו בקווינס כשהם ספוגים במים. זה זמן קשה בשביל מיליונים ברחבי החוף המזרחי - אבל ארצות הברית חזקה יותר".

מחר צפוי הנשיא אובמה להגיע לביקור בניו ג'רזי, המדינה שספגה את המכה הקשה ביותר בסופה, וצפויה לעבור בימים ובשבועות הקרובים הליך שיקום ארוך.

מוקדם יותר עדכן גם ראש עיריית ניו יורק את תושבי העיר במצב וציין ששיתוק התחבורה ושדות התעופה עשוי להמשך לאורך היום וייתכן שגם מחר. גם בתי הספר נשארים סגורים לעת עתה וגם החזרת אספקת החשמל במלואה עוד לא נראית באופק. עם זאת, הוא ציין, נראה שהסופה עברה את אזור ניו יורק ולא צפויות הצפות נוספות ברחובות.