לפחות 33 הרוגים בסופה: "השיקום ייקח זמן"

הסופה נחלשה, אך הנזקים שהותירה משמעותיים. מניין ההרוגים בהוריקן שהכה בחוף המזרחי של ארה"ב עלה ל-33 והפגיעה הקשה בתשתיות מתחילה להתבהר. 7 מיליון בני אדם נותרו בלי חשמל, בתי חולים הושבתו ואזורים שלמים הוצפו. ראש העיר ניו יורק: "ציפינו לסופה שטרם ראינו כמותה - וזה מה שקיבלנו"

ייקח זמן לתקן את הנזק (AP)

15 שעות אחרי שהכתה בחופי המזרח בארצות הברית, מתחילים להתברר לראשונה מימדי האסון שגרמה סופת "סנדי". מניין ההרוגים בסערה הקטלנית עלה ל-33. בית החולים האוניברסיטאי בניו יורק נותק מזרם החשמל במהלך הלילה, כמו גם הגנרטור למקרי חירום שקרס. בתי חולים נוספים פונו או נסגרו גם הם. ראש העיר מייקל בלומברג הבהיר: "הנזק משמעותי וייקח זמן לתקנו".

גופי ההצלה ואנשי בית החולים נאלצו לפנות 200 חולים, בהם 20 תינוקות, שפונו מהיחידה לטיפול נמרץ לרחובותיה של העיר, שהפכו ביממה האחרונה לנהרות מסוכנים.

עשרות אמבולנסים השתתפו במבצע החילוץ מבית החולים טיש. "זה מצב מאוד מאתגר", אמר מנהל בית החולים, הד"ר דין רוברט גרוסמן. "אנחנו עורכים תרגילים למצבים כאלה, אבל הפעם זה לא היה תרגיל, זה היה הדבר האמיתי". מערכת החשמל של בית החולים נהרסה בפיצוץ עז, שהרס גם את מצבר החירום.

ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג אמר אחר הצהריים במסיבת עיתונאים: "הנזק ברחבי העיר משמעותי ולא ניתן לתקנו בן לילה. שני האתגרים הגדולים שלנו הם להחזיר את הפעילות הציבורית לסדרה ואת זרם החשמל".

אזור מוכה אסון

"אני לא חושב שאנשים מעריכים את עוצמתו של הטבע", הוסיף בלומברג, שעדכן על מצב העיר. "ציפינו לסופה שטרם ראינו כמותה - וזה מה שקיבלנו". ראש העיר ציין כי הוא לא צופה הצפות נוספות בעיר וכי הגאות המשמעותית עברה את ניו יורק. עם זאת, בעירייה לא לוקחים סיכונים - והעיר תהיה מושבתת ככל הנראה גם מחר.

אספקת החשמל החשובה כל כך לתושבים עשויה להתחדש רק בעוד יומיים או שלושה באופן מלא. תנועת האוטובוסים עשויה להתחדש מחר, אך הטיסות והרכבות מושבתות עד להודעה חדשה, וגם התלמידים ימשיכו לשהות בבתים לעת עתה.

פגיעה קשה ברכבת התחתית

חלקים גדולים מאוד של מנהטן עדיין מנותקים מזרם החשמל ורבים סגורים עדיין בבתיהם - גם כשהשחר עולה על העיר. על מימדי הפגיעה של הסופה במערכות הרכבת התחתית עדיין לא רוצים לדבר בניו יורק, וברשת CNN דווח שהנזק שנגרם לניו יורק הוא החמור ב-108 שנות הפעילות של הסאבווי. ברובע קווינס, כבאים נלחמו במשך שעות עם שריפת ענק של 50 בתים שהוצתו בעקבות קצר חשמלי.

אבל לא רק חייהם של תושבי ניו יורק נעצרו בעקבות הסופה. רבים מתושבי החוף המזרחי מתעוררים הבוקר למציאות חדשה: שבעה מיליון נותרו ללא חשמל, יותר ממיליון פונו מבתיהם באטלנטיק סיטי בניו ובניו ג'רזי, ובניו יורק מוצאים את הבית שלהם מוצף. 

הוריקן "סנדי" - סיקור מיוחד:

צפו: "סנדי" הפילה חזית בלב ניו יורק

האם הסאבווי תושבת אחרי הסופה?

סנדי לקראת הצהריים: חשש מגלי ענק

נזקי סופת "סנדי": 7 מיליארד דולר

הרס והרוגים: הסופה בעיני המצלמה

סנדי מכה: 16 הרוגים בארצות הברית

סנדי "המפלצת" חזקה מהצפוי; הצפות והפסקות חשמל

האם מערכות המידע ייפגעו בסופה?

תושבת ניו יורק: הוריקן? בעיקר בחנויות