הסופה "סנדי" - נשיא ארה"ב אובמה הכריז על ניו יורק "אזור מוכה אסון"

תושבי החוף המזרחי של ארצות הברית מסתגרים בבתיהם, לאחר שהסופה "סנדי" גרמה למותם של 17 בני אדם והביאה לנזק רב בבתים רבים. נשיא ארצות הברית ברק אובמה הכריז על ניו יורק כאזור מוכה אסון, והורה לשלוח צוותי חילוץ מתוגברים לאזור. הצטרפו לשידור החי מרחובות ניו יורק המוצפים

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הכריז בצהריים על ניו יורק כ"אזור מוכה אסון". בינתיים, הסופה "סנדי" ממשיכה לשבש את שגרת החיים של תושבי החוף המזרחי של ארצות הברית - 17 בני אדם עד כה נהרגו ובתים רבים נהרסו כליל כתוצאה מהסופות החזקות ומשריפות שנוצרו כתוצאה מקצר. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים שידור ישיר מרחובות ניו יורק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול הפסיק הנשיא אובמה את קמפיין הבחירות שלו ומאתמול הוא התרכז אך ורק במעקב אחר הסופה. מאז הוא מקיים התייעצויות והערכות מצב בבית הלבן ולאחר הלילה הסוער, הוא הורה לצוותי חילוץ וסיוע להגיע למדינה כדי לסייע ככל שניתן לתושבים.

חלקים גדולים של העיר ניו יורק נמצאים מתחת לפני המים. יחד עם בתי הספר, הרכבות התחתיות ומוסדות הממשל, נותקו יותר מ-6 מיליון אזרחים ממערכת החשמל. גם רומני הקפיא את מסע הבחירות שלו והוא מנסה לסייע לאנשים שנפגעו מנזקי הסופה.

בסביבות השעה 02:00 בלילה (שעון ישראל) החלו רוחות עזות וגשמים לגרום להצפות כבישים, גשרים ומנהרות שנחסמו לחלוטין, בעיקר בניו ג'רזי. לפחות 17 בני אדם נהרגו מקריסת עצים והתחשמלות ברחבי המדינה.

המזח קרס - שלוש ערים נשטפו

המזח שאמור היה להגן על ניו ג'רזי מהשיטפונות קרס במהלך הלילה וההצפות גרמו לשיטפונות בכמה מערי החוף - מונצ'י, ליטל פרי וקארלשדט. מפלס המים עלה במטר וחצי. "אנחנו במצב הצלה", אמר ראש כוחות המשטרה שעובד ב-12 השעות האחרונות. על פי סוכנויות הידיעות שלושת הערים נשטפו לחלוטין.

"אני מטר מהנהר והוא עולה על גדותיו. הסופה הזאת לא קרה אבל יש רוחות מאוד חזקות שנכנסות לבית גם אם החלונות סגורים", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט נועה אורון, סטודנטית ישראלית שמתגוררת בניו יורק. "ביקשו מאיתנו להשאיר את החלונות סגורים ושנדביק עליהם מסקנטייפ - אני מחזיקה אצבעות, האורות נכבים ונדלקים ואי אפשר לדעת עד מתי זה יחזיק".

בניו יורק חוששים מהמים שחדרו לסאבווי

גל גדול של הסופה "סנדי" נשפך לתוך מי ים, ולפחות שש מנהרות מתחת לנהר של מערכת הרכבת התחתית התמלאו במים - עובדה שמאיימת על פתיחתן המחודשת לאחר הסופה. ברשויות התחבורה פעלו כדי לאטום את הפתחים של התחנות, זאת כדי למנוע ממי מלח, שהגיעו עם "סנדי" דרך הים להגיע למערכות. "הסאבווי בסכנה, אסור שמי מלח יתערבבו במערכת הרכבת התחתית שלנו", אמר בכיר ברשות התחבורה בניו יורק.

מלח עשוי לאכול את המנועים, לפגוע בממסרים של מערכת האיתות ומערכות אלקטרוניות אחרות. בנוסף, הן מובילות חשמל ועשויות לפגוע בתפקוד הכללי. בארצות הברית עדיין לא יכולים לקבוע מתי תוכל מערכת הרכבת התחתית לשוב לפעול אך לדבריהם נראה כי הנזק רציני מאוד.

רחובות במנהטן הוצפו; התושבים בבתים

סמוך לשעה 05:30 (שעון ישראל), הגיעה הסופה לקנדה וגרמה למותה של אישה שנפגעה מרסיסי חפצים שהתעופפו ברוח. חצי מהעיר הובוקן שבניו ג'רזי הוצפה ותחנות הכיבוי וההצלה בעיר פינו ממנה כ-50 אלף תושבים. בוושינגטון הבירה, בבולטימור ובפילדלפיה ממתינים שהסופה תחלוף מחשש שייווצרו שיטפונות באזור. "יש לנו עוד הרבה מאוד דרך לעשות כדי להתמודד עם הסופה הזו", אמר ראש עיריית וושינגטון, וינסנט גריי.

בניו יורק מוצפים רחובות רבים בדרום מנהטן. 50 בתים נהרסו בגלל הרוחות החזקות ונשרפו כתוצאה מקצרים חשמליים. גובה מפלס המים באזור שבר את השיא שנקבע ב-1960. מרשות התחבורה נמסר כי מי שיטפונות בגובה של יותר מ-1.2 מטרים חדרו למנהרות הרכבת התחתית. תושבי העיר לא יוצאים החוצה וברשויות מודאגים מהשפעת הסופה על מערכת הרכבות התחתיות והגשרים סביב האי.

הוריקן "סנדי" - סיקור מיוחד:

צפו: "סנדי" הפילה חזית בלב ניו יורק

האם הסאבווי תושבת אחרי הסופה?

סנדי לקראת הצהריים: חשש מגלי ענק

נזקי סופת "סנדי": 7 מיליארד דולר

הרס והרוגים: הסופה בעיני המצלמה

סנדי מכה: 16 הרוגים בארצות הברית

סנדי "המפלצת" חזקה מהצפוי; הצפות והפסקות חשמל

האם מערכות המידע ייפגעו בסופה?

תושבת ניו יורק: הוריקן? בעיקר בחנויות