הסופה "סנדי" מכה: לפחות 16 הרוגים בחוף המזרחי של ארה"ב

הסופה העוצמתית הכתה ברחבי החוף המזרחי של ארה"ב ובקנדה וגרמה לאבידות בנפש ולנזק המוערך במיליארדי דולרים. למעלה מ-6 מיליון איש נותרו בלי חשמל, המים הגואים הציפו את מנהרות הסאבווי בניו יורק, והקצרים במערכת החשמל יצרו שריפות שהרסו 50 בתים. הסופה אמנם נחלשה, אך כעת חוששים מגאות שתביא להצפות נוספות

בעין הסערה: "סנדי", אחת הסופות החזקות ביותר שהכו בארה"ב אי פעם שוטפת את החוף המזרחי ומשבשת לחלוטין את שגרת החיים. חלק גדול מערי המזרח הוצפו, וחלקים של העיר ניו יורק נמצאים אף הם מתחת לפני המים. יחד עם בתי הספר, הרכבות התחתיות ומוסדות הממשל, נותקו למעלה מ-6 מיליון אזרחים ממערכת החשמל. ומערכת הבחירות? אובמה ורומני הקפיאו שניהם את הקמפיינים, שבוע לפני היום הגורלי. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים שידור ישיר מרחובות ניו יורק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסביבות השעה 02:00 בלילה (שעון ישראל) החלו רוחות עזות וגשמים לגרום להצפות כבישים, גשרים ומנהרות שנחסמו לחלוטין, בעיקר בניו ג'רזי. לפחות 16 בני אדם נהרגו מקריסת עצים והתחשמלות ברחבי המדינה.

סמוך לשעה 05:30 (שעון ישראל), הגיעה הסופה לקנדה וגרמה למותה של אישה שנפגעה מרסיסי חפצים שהתעופפו ברוח. חצי מהעיר הובוקן שבניו ג'רזי הוצפה ותחנות הכיבוי וההצלה בעיר פינו ממנה כ-50 אלף תושבים. בוושינגטון הבירה, בבולטימור ובפילדלפיה ממתינים שהסופה תחלוף מחשש שייווצרו שיטפונות באזור. "יש לנו עוד הרבה מאוד דרך לעשות כדי להתמודד עם הסופה הזו", אמר ראש עיריית וושינגטון, וינסנט גריי.

בניו יורק מוצפים רחובות רבים בדרום מנהטן. 50 בתים נהרסו בגלל הרוחות החזקות ונשרפו כתוצאה מקצרים חשמליים. גובה מפלס המים באזור שבר את השיא שנקבע ב-1960. מרשות התחבורה נמסר כי מי שטפונות בגובה של יותר מ-1.2 מטרים חדרו למנהרות הרכבת התחתית. תושבי העיר לא יוצאים החוצה וברשויות מודאגים מהשפעת הסופה על מערכת הרכבות התחתיות והגשרים סביב האי.

ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג הפציר בפני תושבי העיר שלא לחייג למוקדי החירום מחשש לעומס יתר על הקווים. על פי הערכות מספר הפונים למוקדי ההצלה ביממה אחרונה גדל פי 10. "אל תתקשרו אם לא מדובר במקרה של סכנת חיים ממשית", הדגיש במסיבת עיתונאים מיוחדת הלילה.

הנשיא האמריקני ברק אובמה פנה אמש לאומה והדגיש בפני הציבור להישמע להוראות כוחות ההצלה הארציים. "אני חושב שכולם לוקחים את המצב מאוד ברצינות ואנו ערוכים לקראת הסופה. תפילותיי ומחשבותיי עם אלה הסובלים, ועם אנשי הסיוע והחילוץ שעובדים מסביב לשעון. זו עומדת להיות סופה גדולה וקשה", הדגיש אובמה.

16 בני אדם נהרגו עד עתה מהסופה, חלקם מנפילת עצים, התחשמלות או פגיעה מעצמים שעפו ברוח החזקה הנושבת בעוצמה של 130 קמ"ש ואף יותר מכך. "אנשים לא לוקחים את זה מספיק ברצינות" אמר טיפאני בארט ממשטרת ניו ג'רזי. "אנחנו הכי חוששים שייווצר מצב כמו בהוריקן קתרינה, שלא נצליח להגיע לאנשים", הוסיף.

מה שהופך את הסופה לאחת הגדולות בהיסטוריה הוא העובדה שהיא משפיעה על 60 מיליון אנשים - מקנדה עד דרום קרוליינה, ממערב ווריג'ניה ועד עומק האוקיאנוס. וכן, היא משפיעה גם על הבחירות לנשיאות. שבוע בדיוק לפני, גם אובמה וגם רומני ביטלו את אירועי הבחירות שלהם. אובמה היה אמור לערוך סיורי בחירות עם ביל קלינטון - מאורלנדו שבפלורידה ועד ווירג'יניה.

 מומחים מזהירים: ההוריקן קטלני - מדובר בסכנת חיים

בריאיון ל-CNN אמר אמש מיקיו קאקו, פרופסור לפיזיקה, למגישה כריסטיאן אמנפור: "זה הוריקן מהגיהנום, זה הוריקן שאת תדברי עליו עם הנכדים שלך. לא ראינו דבר כזה אף פעם. השילוב של האוויר הקר מהצפון והמערב והסופה העצומה שמגיעה מהמזרח, יוצר סופת על מדהימה. 'קתרינה' תיראה כמו גל שגולשים עליו ליד הסופה הזו. עוד לא ראינו כלום". לדבריו, "זה הראשון אבל לא האחרון, בגלל שינויי האקלים. אנחנו עומדים לראות יותר ויותר הוריקנים עצומים. זה הוריקן קטלני ומדובר בסכנת חיים".

הוריקן "סנדי" - סיקור מיוחד:

נזקי סופת "סנדי": 7 מיליארד דולר

הרס והרוגים: הסופה בעיני המצלמה

סנדי "המפלצת" חזקה מהצפוי; הצפות והפסקות חשמל

האם מערכות המידע ייפגעו בסופה?