שידור חי מארה"ב: האם מערכות המידע ייפגעו מהסופה?

בחוף המזרחי מתכוננים לפגיעת ההוריקן "סנדי" וחוששים מאסון: הבורסה בוול סטריט נסגרה, המטוסים קורקעו ורכבות התחתית הפסיקו לפעול - וכעת מתברר שגם ענקיות הטכנולוגיה נערכות. חוות השרתים של אפל, גוגל ואמזון נמצאות ברובן במדינת וירג'יניה שצפויה להיפגע ויש חשש לאובדן נתונים. אובמה ביטל אסיפת בחירות בשל הסופה

התחבורה הציבורית בניו יורק מושבתת, בתי הספר סגורים, אלפי טיסות בוטלו ומאות אלפי בני אדם פונו מבתיהם בחוף המזרחי של ארה"ב, לקראת פגיעתה הצפויה היום של סופת ההוריקן "סנדי". בצד החששות מנפגעים בנפש ומנזקים עצומים - בארה"ב מדברים גם על האפשרות שמיליוני בני אדם ינותקו מהאינטרנט ושמידע חיוני ברשת ייאבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האתר האמריקני mashable, שעוסק במחשבים ובטכנולוגיה, מדווח כי בארה"ב חוששים ש"סנדי", שכבר מוגדרת כאחת הסופות החזקות במאה השנים האחרונות, תביא לניתוק של מיליוני בני אדם מרשת האינטרנט באמריקה, ותגרום לאובדן מידע עבור מיליונים ברחבי העולם.

חוות השרתים של תאגידי האינטרנט הגדולים בעולם ובהם אמזון, אפל וגוגל, נמצאים ברובם במדינת וירג'יניה, ובאזורים נוספים בהם צפויה הסופה לפגוע.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הודיע שהוא מבטל אסיפת בחירות שתוכננה למהלך היום בפלורידה וכי הוא חוזר לוושינגטון, זאת כדי לעקוב בעצמו אחרי התקדמות הסופה "סנדי". "בגלל תנאי מזג האוויר הסוער הנשיא לא ישתתף באירועי הקמפיין באורלנדו, הנשיא חוזר לבית הלבן כדי לפקח על ההכנות והתגובות להוריקאן", נמסר מהבית הלבן.

מידע פיננסי יימחק?

באוגוסט שעבר, פגעה הסופה "איירין" בחוף המזרחי של ארה"ב וגרמה לנזק המוערך בכ-90 מיליון דולרים. אז, גרמו פגיעות ברקים והצפות לניתוק מיליונים מרשת החשמל והאינטרנט.

חרף הבהרות החברות כי הן מגבות את הנתונים, החשש המרכזי שעשוי לעניין את העולם קשור במידע הזורם דרך השרתים הללו. חלק מהתקלות שהמערכות עלולות לעמוד מולן קשורות בתעבורת מידע פיננסי. גם חוות השרתים של אמזון, שאחראית על כאחוז אחד מ"מחשוב הענן" בכלל תעבורת האינטרנט, נמצאת בטווח הסופה.

על פי ההערכות, כ- 10 מיליון בני אדם עשויים לחוות ניתוקים שכאלה, ובחברות המחשבים הגדולות מתכוננים בימים האחרונים וממגנים את חוות השרתים. הם מציידים אותם בגנרטורים ענקיים הפועלים על סולר, כפי שעשתה ענקית הטכנולוגיה גוגל.

מיליוני תושבים קיבלו הוראה להתפנות מבתיהם

במקביל, בחוף המזרחי כולו של ארצות הברית נערכים לפגיעת הסופה "סנדי" וחוששים שהיא תגרום לאסון גדול. בחלק מהמדינות כבר החלו לרדת גשמים כבדים, כשהסופה עצמה אמורה להגיע לאזור בשעות הערב (שעון ישראל). בשל החשש מפגיעה בחיי אדם לא יתקיים היום המסחר באולם המרכזי בבורסה בוול סטריט  - לראשונה מאז 1985, המטוסים יקורקעו ורכבות התחתית יפסיקו את עבודתן בשעות הערב.

שלטונות המדינה הורו למיליוני תושבים בחוף המזרחי להתפנות מבתיהם. המרחב האווירי של ניו יורק ניסגר כחלק מההיערכות למאות מילימטרים של גשם וגלי ענק ולפי שעה כל הטיסות היוצאות מישראל לניו-יורק מבוטלות.

הסופה מכה בחופי ארצות הברית כשבוע לפני הבחירות לנשיאות המדינה. על פי הערכות הפרשנים, סנדי עשויה להשפיע על תוצאות הבחירות אם יתממשו החששות והפסקות החשמל ופגעי מזג האוויר ימנעו ממאות אלפי האנשים בחוף המזרחי מלהצביע.

בלומברג קרא לתושבים להישמר ויצר בהלה

אמש כינס ראש עיריית ניו יורק מסיבת עיתונאים מיוחדת לקראת הגעת הסופה וגרם ללא מעט בהלה בתפוח הגדול. "הימנעו מיציאה החוצה מהערב בשעות החשיכה", קרא מייקל בלומברג לתושבים ובנוסף הורה על פינוי של 375 אלף בני אדם וסגירת בתי ספר רבים באזורים המועדים לשיטפונות מחר.

תושבי החוף המזרחי עוקבים בדאגה אחרי עדכוני המטאורולוגים שטוענים כי הסופה סנדי תכה בעצמה בחוף המזרחי, תשבש את חגיגות חג "ליל כל הקדושים" ותשפיע על היישובים לאורכו של החוף המזרחי עד יום הבחירות - בשלישי הבא.

כלי התקשורת חוגגים: "הפרנקנסטורם" ו"סופת-העל" בדרך לחופי ארה"ב

כותרות העיתונים האמריקנים מכנים את סופת ההוריקן בשמות כמו "פרנקנסטורם" ובתארים כמו - "סופת-על". עוד לפני שהכתה במטרופולין של ניו יורק היא כבר גרמה למותם של כמה עשרות כשחלפה מעל מדינות הקריביים. כעת היא מאיימת על חייהם של תושבי מדינות ניו יורק, דלוור ומיין. תושבי האזור הוותיקים זוכרים את הסופה שהכתה את ניו אינגלנד ב-1991, ועלתה לאמריקנים 200 מיליון דולר. החזאים סבורים היום שהסופה הזו - תהיה חזקה עוד הרבה יותר.

"את נזקי הסופה של 1991 מדדנו במאות מיליוני דולרים, בסופה הזו, זה עשוי להגיע למיליארדים", אמר ג'ף מאסטרס - המטאורולוג הראשי של ארגון "חזאים במחתרת" לסוכנות הידיעות AP. "כן... זה עומד להיות גרוע בהרבה".