שידור חי: הסופה "סנדי" מתקרבת לחופי ארה"ב

לראשונה מזה 27 שנים תיסגר היום הבורסה בוול סטריט למסחר, המטוסים יקורקעו ורכבות התחתית יפיסקו את עבודתן - בעקבות החשש מהסופה "סנדי" שמאיימת להכות בחופי ארה"ב. "מדובר בסופה גדולה ורצינית", הזהיר הנשיא אובמה. "התושבים צריכים להישמע להוראות ולהנחיות"

בחוף המזרחי של ארצות הברית נערכים לפגיעת הסופה "סנדי" וחוששים שהיא תגרום לאסון גדול. בחלק מהמדינות כבר החלו לרדת גשמים כבדים, כשהסופה עצמה אמורה להגיע לאזור בשעות הערב (שעון ישראל). בשל החשש מפגיעה בחיי אדם לא יתקיים היום המסחר באולם המרכזי בבורסה בוול סטריט  - לראשונה מאז 1985, המטוסים יקורקעו ורכבות התחתית יפסיקו את עבודתן בשעות הערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא אובמה עוקב אף הוא בדריכות אחר ההיערכות של הרשויות הפדראליות והמקומיות להתמודדות עם הסופה החזקה. "זוהי סופה גדולה ורצינית", הדגיש אובמה בפני האזרחים. "המסר שלי הוא לכל התושבים באזורים המועדים שהם צריכים לקחת את הסופה ברצינות ולפעול על פי ההנחיות".

"למען האמת, אני לא חושב שההחלטה על סגירת המסחר הייתה קשה במיוחד", הסביר בכיר בבורסה בניו יורק את המניעים למהלך. "אני חושב שזה היה מעשה לא אחראי להשאיר את הבניין פתוח ולתת לכל העובדים לשהות בו".

בשעות הקרובות יפגשו שני אלמנטים שונים באטמוספרה של ארה"ב ויביאו ליצירת "סופה היברידית", לדברי המטאורולוגים, כזו שעדיין לא נראתה. גוש האוויר החם והלח מהאזורים הטרופיים צפוי להתנגש בחזית קרה מהקוטב שחולפת כעת מעל האגמים הגדולים ומתקדמת לכיוון החוף. השילוב הזה הוא בעל פוטנציאל אדיר לתופעות מזג אוויר קיצוניות. הסופה שכבר גורמת לגשמים רבים באזור, תתעצם הערב ומרכזה יפגע באזור ניו ג'רזי היום, שמונה בערב, זמן ישראל.

מיליוני תושבים קיבלו הוראה להתפנות מבתיהם

שלטונות המדינה הורו למיליוני תושבים בחוף המזרחי להתפנות מבתיהם. המרחב האווירי של ניו יורק ניסגר כחלק מההיערכות למאות מילימטרים של גשם וגלי ענק ולפי שעה כל הטיסות היוצאות מישראל לניו-יורק מבוטלות.

הסופה מכה בחופי ארצות הברית כשבוע לפני הבחירות לנשיאות המדינה. על פי הערכות הפרשנים, סנדי עשויה להשפיע על תוצאות הבחירות אם יתממשו החששות והפסקות החשמל ופגעי מזג האוויר ימנעו ממאות אלפי האנשים בחוף המזרחי מלהצביע.

בלומברג קרא לתושבים להישמר ויצר בהלה

אמש כינס ראש עיריית ניו יורק מסיבת עיתונאים מיוחדת לקראת הגעת הסופה וגרם ללא מעט בהלה בתפוח הגדול. "הימנעו מיציאה החוצה מהערב בשעות החשיכה", קרא מייקל בלומברג לתושבים ובנוסף הורה על פינוי של 375 אלף בני אדם וסגירת בתי ספר רבים באזורים המועדים לשיטפונות מחר.

תושבי החוף המזרחי עוקבים בדאגה אחרי עדכוני המטאורולוגים שטוענים כי הסופה סנדי תכה בעצמה בחוף המזרחי, תשבש את חגיגות חג "ליל כל הקדושים" ותשפיע על היישובים לאורכו של החוף המזרחי עד יום הבחירות - בשלישי הבא.

כלי התקשורת חוגגים: "הפרנקנסטורם" ו"סופת-העל" בדרך לחופי ארה"ב

כותרות העיתונים האמריקנים מכנים את סופת ההוריקן בשמות כמו "פרנקנסטורם" ובתארים כמו - "סופת-על". עוד לפני שהכתה במטרופולין של ניו יורק היא כבר גרמה למותם של כמה עשרות כשחלפה מעל מדינות הקריביים. כעת היא מאיימת על חייהם של תושבי מדינות ניו יורק, דלוור ומיין. תושבי האזור הוותיקים זוכרים את הסופה שהכתה את ניו אינגלנד ב-1991, ועלתה לאמריקנים 200 מיליון דולר. החזאים סבורים היום שהסופה הזו - תהיה חזקה עוד הרבה יותר.

"את נזקי הסופה של 1991 מדדנו במאות מיליוני דולרים, בסופה הזו, זה עשוי להגיע למיליארדים", אמר ג'ף מאסטרס - המטאורולוג הראשי של ארגון "חזאים במחתרת" לסוכנות הידיעות AP. "כן... זה עומד להיות גרוע בהרבה".