זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד: אובמה הציע לחדש היחסים עם אירן - וכשל

מספר חודשים לאחר כניסתו לתפקיד ניסה נשיא ארה"ב ברק אובמה לחדש את היחסים הדיפלומטיים עם טהרן. על פי הדיווח בעיתון "מעריב", מספר שיחות חשאיות ישירות התקיימו בין המדינות, בהן עלתה בין השאר אפשרות לעסקה יוצאת דופן להפסקת תכנית הגרעין. באופן לא מפתיע, המגעים הוכשלו על ידי אירן

אובמה ואחמדינאג'ד, ניסיון דיפלומטי שנכשל (רויטרס)

כמה חודשים לאחר שנבחר להיות נשיא ארצות הברית ניסה ברק אובמה לחדש את היחסים הדיפלומטיים עם אירן - אך כשל. ממידע שהגיע לידי העיתון "מעריב" משני דיפלומטים מערביים המקורבים לממשל האמריקני, עולה כי ההצעה באה במסגרת שינוי גישה כוללת במדיניות החוץ של ארצות הברית שניסה להנהיג אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החל מקיץ 2009 התקיימו לפחות שתי פגישות ישירות בין נציגים אמריקנים רשמיים לנציגים אירנים כדי לדון באפשרות של כינון יחסים דיפלומטיים בין שתי המדינות, יחסים שנפסקו מאז עלייתו של חומייני לשלטון בשנת 79'. אחת הפגישות התקיימה בין תת-שרת החוץ ויליאם ברנס לבין ראש צוות המשא ומתן האירני סעיד ג'לילי. לדברי מקור ישראלי המעורה בפרטי השיחה, הרפובליקה האיסלאמית חששה להיראות נורמליזציה ביחסים עם ארצות הברית מחשש שמשטר האייתולות ייפגע בשל התערבות אמריקנית באירן.

במגעים הללו עלתה על הפרק עסקה דרמטית, במסגרתה אירן הייתה אמורה להעביר למדינה שלישית את רוב האורניום המועשר שלה ובתמורה לקבל מוטות דלק המועשרים לרמה של 20%. עם זאת, ובאופן לא מפתיע, האירנים סיכלו את ההצעה המדוברת וביטלו גם את המשך המגעים.