ברלוסקוני לועג לגזר הדין: "אשאר בחיים הפוליטיים"

בית המשפט באיטליה הפחית מעונש המאסר שהוטל עליו - ואולי זה מה שגרם לראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני לחזור בו מהחלטתו לפרוש מהחיים הפוליטיים. "אני מחויב להישאר בתחום כדי להגן על פוליטיקאים איטלקים אחרים מזרוע בתי המשפט", אמר היום לטלוויזיה האיטלקית. עם זאת, מסתמן כי לא יבקש להתמודד על ראשות הממשלה

ה"טוויסט" של ברלוסקוני: שבוע בלבד אחרי שהכריז על פרישתו מהחיים הפוליטיים ויממה לאחר החלטת בית המשפט לשלוח אותו לכלא לשנת מאסר בגין העלמות מס, אומר ראש ממשלת איטליה לשעבר כי הוא דווקא מעוניין להישאר בפוליטיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון שהעניק לטלוויזיה האיטלקית אמר ברלוסקוני: "אני מחויב להישאר בתחום כדי להגן על פוליטיקאים איטלקים אחרים מזרוע בתי המשפט שפועלים ממניעים פוליטיים". הוא הוסיף כי הוא לא מעוניין לשוב לתפקיד ראש הממשלה, אבל אולי פסק הדין אתמול באיטליה, גרם לו לשנות את דעתו.

אמש, שעות ספורות לאחר שבית המשפט במילאנו גזר עליו ארבע שנים מאחורי סורג ובריח בגין עבירות מס, הודיע בית המשפט על הפחתת העונש שלו לשנת מאסר אחת בלבד. הסיבה: חוק מ-2006 שנועד לטפל בבעיית הצפיפות בבתי הכלא באיטליה, ונחקק על ידי הממשלה בראשותו של רומנו פרודי, מי שניצח את ברלוסקוני בבחירות הכלליות שנערכו באיטליה בחודש אפריל של אותה שנה.

עוד לפני שנודע דבר קיצור העונש, עורכי הדין של ראש ממשלת איטליה לשעבר הגישו ערעור על העונש, שכלל בין היתר איסור על ברלוסקוני למלא תפקיד ציבור כלשהו במשך 5 שנים. לאור קיצור העונש, וההיסטוריה "המרשימה" של ברלוסקוני לחמוק מעונשים בערכות ערעור, עורכי הדין שלו מעריכים שהוא לא צפוי להיכנס לכלא בעתיד הקרוב, אם בכלל. חוק ההתיישנות בפרשה הזו צפוי לחול עליה במהלך השנה הבאה.

שני עורכי הדין של ברלוסקוני, פיירו לונגו וניקולו גידני, אמרו כי גזר הדין המקורי של בית המשפט "מדהים" ושהוא מנותק לגמרי מכל הגיון משפטי. "בואו נקווה שבערעור, האווירה הציבורית תהיה שונה", אמרו שני עורכי הדין.

ברלוסקוני, שנחשב לטייקון מדיה באיטליה, הורשע, יחד עם בכירים נוספים בחברת מדיה-סאט שבבעלותו, באי תשלום מסים כחוק. בית המספט קבע כי ברלוסקוני ושותפיו רכשו זכויות לשידור סרטים אמריקניים באיטליה - ומכרו את הזכויות במחיר מופקע לתחנות הטליוויזיה שבבעלותו של ברלוסקוני, כשהם מדווחים על מכירה במחירים נמוכים יותר.

ראש ממשלת איטליה לשעבר נאלץ להתפטר מתפקידו בעקבות התגברות הלחצים הציבוריים והבינלאומיים בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את ארצו. בחודש נובמבר בשנה שעברה הוא מסר את התפטרותו לנשיא איטליה ובעצם סלל את הדרך להקמת ממשלת מומחים באיטליה, בראשותו של מריו מונטי, שהיה בכיר בבנק המרכזי האירופי.