עוד לפני שערער: עונשו של ברלוסקוני קוצר לשנת מאסר

חוק משנת 2006 שנועד לטפל בבעיית הצפיפות בבתי הכלא באיטליה עושה חסד לראש ממשלת איטליה לשעבר: עוד לפני שהגיש ערעור, הורה בית המשפט באיטליה לקצר את עונש המאסר לשנה אחת במקום ארבע. עורכי דינו מעריכים: הוא כלל לא ייכנס לכלא

המתיקו לו את העונש: שעות ספורות לאחר שבית המשפט במילאנו גזר על ראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני ארבע שנים מאחורי סורג ובריח בגין עבירות מס, הודיע בית המשפט על הפחתת העונש שלו לשנת מאסר אחת בלבד. הסיבה: חוק מ-2006 שנועד לטפל בבעיית הצפיפות בבתי הכלא באיטליה, ונחקק על ידי הממשלה בראשותו של רומנו פרודי, מי שניצח את ברלוסקוני בבחירות הכלליות שנערכו באיטליה בחודש אפריל של אותה שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד לפני שנודע דבר קיצור העונש, עורכי הדין של ראש ממשלת איטליה לשעבר הגישו ערעור על העונש, שכלל בין היתר איסור על ברלוסקוני למלא תפקיד ציבור כלשהו במשך 5 שנים. לאור קיצור העונש, וההיסטוריה "המרשימה" של ברלוסקוני לחמוק מעונשים בערכות ערעור, עורכי הדין שלו מעריכים שהוא לא צפוי להיכנס לכלא בעתיד הקרוב, אם בכלל. חוק ההתיישנות בפרשה הזו צפוי לחול עליה במהלך השנה הבאה.

שני עורכי הדין של ברלוסקוני, פיירו לונגו וניקולו גידני, אמרו כי גזר הדין המקורי של בית המשפט "מדהים" ושהוא מנותק לגמרי מכל הגיון משפטי. "בואו נקווה שבערעור, האווירה הציבורית תהיה שונה", אמרו שני עורכי הדין.

ברלוסקוני, שנחשב לטייקון מדיה באיטליה, הורשע, יחד עם בכירים נוספים בחברת מדיה-סאט שבבעלותו, באי תשלום מסים כחוק. בית המספט קבע כי ברלוסקוני ושותפיו רכשו זכויות לשידור סרטים אמריקניים באיטליה - ומכרו את הזכויות במחיר מופקע לתחנות הטליוויזיה שבבעלותו של ברלוסקוני, כשהם מדווחים על מכירה במחירים נמוכים יותר.

ראש ממשלת איטליה לשעבר נאלץ להתפטר מתפקידו בעקבות התגברות הלחצים הציבוריים והבינלאומיים בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את ארצו. בחודש נובמבר בשנה שעברה הוא מסר את התפטרותו לנשיא איטליה ובעצם סלל את הדרך להקמת ממשלת מומחים באיטליה, בראשותו של מריו מונטי, שהיה בכיר בבנק המרכזי האירופי. גזר הדין בעניינו של ברלוסקוני ניתן יומיים אחרי שהודיע באופן סופי שהוא לא מתכוון להתמודד מחדש על תפקיד ראש הממשלה בבחירות הכלליות שייערכו באיטליה בשנה הבאה.