בכיר בסבא"א: "הושלמה הצבת הצנטריפוגות בפורדו"

דיפלומט בכיר בסבא"א מתריע מפני התקדמות נוספת בתוכנית הגרעין, שמקרבת את טהרן עוד שלב בדרך ליכולת לייצר נשק גרעיני. לדבריו, האירנים כמעט וסיימו להציב את הצנטריפוגות באתר התת-קרקעי ליד קום

אירן כמעט סיימה להתקין את הצנטריפוגות לתעשיית הגרעין שמוטמנת באתר הגרעין התת-קרקעי פורדו - כך טוען דיפלומט מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם. על פי המקורות בווינה, השלמת התהליך עשויה לשפר את יכולתה של אירן לייצר נשק גרעיני - אם זו תבחר בכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אירן חשפה את קיומו של המתן בפורדו ב-2009 אחרי שעלתה על הרדאר של סוכנויות ביון מהמערב. בארצות הברית ובמערב מודאגים מהפעילות בפורדו מפני ששם אירן מזקקת אורניום לרמת ריכוז של 20%. הדיפלומט אמר שבמשלוח האחרון אירן העבירה בערך 640 צנטריפוגות אורניום והשלימה את המספר המיועד - 2800 שהאתר התת-קרקעי יכול להכיל. על פי הדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, אירן לא החלה עדיין בתהליך ההעשרה.

"אני מבין שהם התקינו את כל הצנטריפוגות שם", אמר הדיפלומט. אחד מחבריו אמר לסוכנות הידיעות שהוא מאמין שהן הוצבו בעמדתן, אבל העבודות להתקנתן עדיין לא הושלמו.

כעת מזקקים האירנים עד לרמה של 20% ונמצאים במרחק של צעד טכני קטן מהעשרה לרמה שמספיקה לייצור נשק גרעיני, דבר שמדאיג מאוד את ישראל - שטוענת כי אירן מפתחת נשק גרעיני. בירושלים קראו לא פעם לפעולה נוקשת נגד אירן, אך במדינות המערב עדיין מנסים לתת לסנקציות הכלכליות לעשות את שלהם.

הדוח הבא של הסוכנות צפוי להתפרסם בחודש נובמבר. אירן לא הגיבה להאשמות מהסוכנות שיושבת בווינה, ואמורה לפרסם בחודש הבא דו"ח מפורט על תכנית הגרעין שלה.

הסנקציות הכלכליות לא הצליחו בינתיים לשים קץ לפרשה ובעולם חוששים שהצבא הישראלי יתקוף את אתרי הגרעין האירנים ויצית מלחמה אזורית שעשויה להשפיע על העולם כולו.

בדוח האחרון שפרסמה הסוכנות באוגוסט האחרון, נכתב שאירן הכפילה את מספר הצינטרפוגות בפורדו ל-2140 בשלושה חודשים. מספר הצנטריפוגות הפועלות מגיע ל-700 על פי הדוח. "בפעם האחרונה ששמעתי הצנטריפוגות שהותקנו לא תפקדו", אמר אחד הדיפלומטים מהסוכנות.