איינשטיין והקרב המר על זכויות היוצרים

לאחר שבמשך שנים הזכויות על תמונותיו של אלברט איינשטיין היו בידי האוניברסיטה העברית באופן בלעדי, בית משפט בקליפורניה פסק לטובת ג'נרל מוטורס שפרסמה את תמונתו כחלק מפרסומת וקבעה כי לא הפרה זכויות יוצרים. השופט טען כי הזכויות פגו, 57 שנים לאחר מותו

הפרסומת שהביאה לקרב המשפטי (ג'נרל מוטורס)

שופט פדרלי בקליפורניה קבע כי חברת ג'נרל מוטורס לא הפרה חוקי זכויות יוצרים לאחר שהשתמשה בתמונתו של גדולי הפיזיקאים בכל הזמנים אלברט איינשטיין, בפרסומת שלה. על פי הפסיקה, האוניברסיטה העברית בירושלים, שלה יש את הזכויות על תמונותיו וקיבלה במהלך השנים מיליוני דולרים על שימוש בהן, לא תקבל כסף על הפרסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האוניברסיטה העברית תבעה את החברה וביקשה לקבל פיצוי לאחר שהפרסומת הופיעה במגזין People בשנת 2009. בפסק דין שפורסם אתמול, השופט קבע כי זכויות על דמותו של איינשטיין פגו 57 שנה לאחר מותו.

כעת, לפחות על פי בית המשפט בקליפורניה, כל אחד יכול להשתמש בדיוקנו של איינשטיין בכל דרך, זאת בניגוד גמור לשנים הקודמות, כאשר האוניברסיטה הייתה מסוגלת לאכוף בקפדנות את זכויות היוצרים על התמונות בשלל פרסומים הקשורים לאיינשטיין - וכך גרפה גם כספים רבים. איינשטיין הורה בצוואתו שהאוניברסיטה העברית תקבל את הזכויות המלאות על שמו ותמונתו, וזאת כדי לתרום למחקר.