ארה"ב תציב קו אדום לאירן

האמריקנים מתכוונים להציג לאירן מיד לאחר הבחירות לנשיאות "הצעת סוף המשחק" - מדובר בהצעה אחרונה לתקרה גרעינית שתהיה הצעה סופית לפני תקיפה צבאית, בין תחת ממשל אובמה ובין אם תחת ממשל רומני. במקביל, מתגבשת ההבנה שאירן תהיה מדינה גרעינית דה-פקטו, כשהיא זוחלת לאט אך בבטחה אל הרף הגרעיני

לאחר הפרסום ב"ניו יורק טיימס" לפיו ארצות הברית ואירן סיכמו בחשאי על משא ומתן "אחד על אחד" בעניין הגרעין אחרי הבחירות. שני הצדדים מיהרו להכחיש, אבל הכוונה של האמריקנים היא מאוד דומה למה שפורסם: להציג הצעה אחרונה לאירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אין עדיין סיכום סופי, אבל הכוונה של הבכירים בממשל אובמה היא מיד לאחר הבחירות לנשיאות בעוד שבועיים להגיע אל האירנים בצורה כזאת או אחרת, בלי לשבור את השיחות של ששת המעצמות שמתנהלות מול אירן.

אובמה שוקל להציג לאירן הצעת אחרונה, "הצעת סוף המשחק", לתקרה גרעינית. הצעה זו תהווה משהו הצעה סופית, כשהאמריקנים יאמרו שכל האפשרויות עדיין מונחות על השולחן. ההצעה לא מחייבת את רומני, אבל סביר להניח שהוא לא ינהג אחרת אם יזכה בבחירות לנשיאות בנובמבר.

אירן תהיה מדינה גרעינית דה-פקטו

במקביל, יש הסכמה רחבה בין טובי המומחים כולל אנשי סבא"א בווינה שכמעט אין דרך לעצור את אירן מזחילה אל הסף הגרעיני. כמעט אין דרך לעצור את אירן, היא זוחלת אל מה שהוא כמעט הרף הגרעיני, בסופו של יום אירן תהיה מדינה גרעינית דה פקטו.

כשמדברים על תקיפה באירן יש לזכור, כך לפי המומחים האמריקנים, את החומר שהם העשירו ניתן לארוז בתיבות בגודל של השולחן המוצב באולפן החדשות, גודל אותו אפשר להחביא את בכל מקום ברווח שבין ביקורי הפקחים.

רוצה סנקציות חריפות יותר. נתניהו (AP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם הוא למצב וטען כי הסיכוי הטוב ביותר להצליח בדרך דיפלומטית לעצור את תכנית הגרעין הוא הפעלת סנקציות חריפות עוד יותר מגובות באופציה צבאית אמינה. "כל עוד אני ראש הממשלה, לא אתן לאירן לפתח נשק גרעיני", אמר נתניהו.