אירן מכחישה: אין משא ומתן עם ארה"ב

בתגובה ראשונה לדיווח ב"ניו יורק טיימס", לפיו יש הסכמה על פתיחת ערוץ שיחות ישירות בין אירן לארה"ב, אמר שר החוץ האירני סלאחי כי הוא אינו נכון: "אנו לא מנהלים שום שיחות עם אמריקה, וממשיכים במשא ומתן שניהלנו עד עכשיו עם המעצמות"

אירן מכחישה (רויטרס)

אירן מגיבה לראשונה לדיווח לפיו תפתח בקרוב בשיחות ישירות עם ארה"ב על תוכניתה הגרעינית, ודוחה את הפרסום ב"ניו יורק טיימס". שר החוץ סלאחי: "אנו לא מנהלים שום שיחות או משא ומתן עם אמריקה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת עיתונאים שערך בטהרן הבהיר שר החוץ האירני עלי אכבר סאלחי: "השיחות בנושא הגרעין ממשיכות עם נציגי המעצמות, חוץ מהשיחות האלה אין לנו שום שיח עם ארה"ב".

מוקדם יותר התייחס שר החוץ אביגדור ליברמן לדיווח על משא ומתן ישיר המתוכנן בין ארה"ב לאירן ואמר שהוא מקווה שמדובר בפרסום שגוי: "בישראל אף אחד לא ידע. אנחנו מקווים שזה באמת רק ברווז עיתונאי ולא מעבר".

בראיון לתוכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל הבהיר ליברמן כי בבית הלבן לא עדכנו את ישראל בהתפתחויות, אם היו כאלה. "הדבר היחידי ששמנו לב אליו הוא האתר הרשמי של משרד החוץ הרוסי, שם פורסם משהו בנוסח אותו מאמר בניו יורק טיימס, על כוונה לנהל דיאלוג מיד אחרי הבחירות".

גם בארה"ב מכחישים

אמש, הכחישו בוושינגטון את הדיווח, וליברמן הביע תקווה שהדבר אכן מעיד על אי נכונותו. "אני רוצה להאמין להכחשה של הבית הלבן, הם למודי ניסיון. המשא ומתן עם אירן לא החל אתמול ולא שלשום, יש ניסיון מצטבר של עשר שנים, והאירנים רימו פעם אחר פעם את מועצת הביטחון ואת שש המעצמות".

שר החוץ ציין כי מדינות האיחוד האירופי אינן פועלות מול טהרן רק למען ישראל, אלא מונעות מאינטרסים פרטיים. "המדינות שמנהלות את המאבק מול אירן לא עושות מעשים למען ישראל, אלא כי החיילים שלהם נהרגים באפגניסטן ועיראק שמושפעות מאיראן וכי טהרן תומכת ברצח העם בסוריה".

השר משה (בוגי) יעלון, המשנה לראש הממשלה דווקא אישר כי מתקיימים מגעים בין ארה"ב לאירן - אך רק במסלולים עקיפים. בראיון לתכנית "הכל דיבורים" ברשת ב' אמר יעלון - "יש ניסיונות לנצל את העובדה שארה"ב פוגשת אירנים במפגשי המעצמות, אך חמינאי מתנגד לקשר ישיר זה".

גם יעלון הדגיש כי הוא מאמין להכחשה האמריקנית. "הפרסום הוכחש ואני מאמין להכחשה של הבית הלבן. זה לא סוד שמתקיימים מגעים בין ארה"ב לאירן, גם במסלולים עקיפים אבל אירן מסרבת באופן עקבי עד לרגע זה ואני לא יודע על שום שינוי, בוודאי שלא על איזה שהן הסכמות".