דיווח: אירן וארה"ב יקיימו מו"מ ישיר

בכירים בוושינגטון מדווחים על פריצת דרך בנושא הגרעין: אירן וארה"ב יישבו לראשונה למשא ומתן ישיר על תכנית הגרעין של אירן, כך מדווח הניו יורק טיימס. שגריר ישראל בארה"ב: "הממשל לא יידע את ישראל על שינוי". האמריקנים מכחישים את הדיווח

יחסים חדשים? אובמה ואחמדיניג'אד, ארכיון (רויטרס)

ארה"ב ואירן הסכימו לראשונה לקיים משא ומתן ישיר על תכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית, כך מדווחים גורמים בממשל אובמה לעיתון הניו יורק טיימס. לפי הדיווח, המשא ומתן יהיה הניסיון האחרון למנוע פעולה צבאית נגד אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכירים אירנים טענו בעבר כי השיחות בין הצדדים ייאלצו להמתין עד לאחר הבחירות בארה"ב, כדי שיידעו באירן מול מי עליהם לשאת ולתת. הבחירות בארה"ב יתקיימו עוד שבועיים, ב-6.11, והממשל החדש ייכנס לתפקידו ב-20 בינואר 2013.

פריצת הדרך, לכאורה, היא תוצאה של שיחות חשאיות ואינטנסיביות בין בכירים אירנים ואמריקנים מאז כניסתו של אובמה לתפקיד נשיא ארה"ב בינואר 2009. היא מגיעה ברגע קריטי, היישורת האחרונה של המירוץ לנשיאות ארה"ב ויומיים לפני העימות האחרון בין המועמדים שאמור להתמקד בנושא מדיניות החוץ.

בארה"ב מכחישים את הדיווח 

אם אכן תושג פריצת דרך בסוגיית הגרעין האירני, זה יהווה דחיפה משמעותית לקמפיין של אובמה, שנמצא במערכת בחירות צמודה מול הרפובליקני מיט רומני, ויציג אותו כמי שהצליח להשתלט על השאיפות הגרעיניות של אירן.

אם רומני יזכה בבחירות, לא ברור אם הוא יימשיך במשא ומתן לכשזה ייפתח. רומני טען כמה פעמים במהלך הקמפיין כי אובמה מפגין חולשה מול אירן וכי הוא תומך לחלוטין במאמצים של ישראל למנוע התגרענות של אירן. עם זאת, גם אם אובמה ייזכה שוב מזהירים דיפלומטים בוושינגטון כי השיחות יכולות שלא להוביל לשום מקום.

האמריקנים מצידם מכחישים את הדיווח. דובר המועצה לביטחון לאומי בארה"ב אמר "זה לא נכון שהסכמנו לדבר באופן ישיר, ואנו ממשיכים לעבוד במסגרת של ששת המעצמות כדי למצוא פיתרון דיפלומטי".

"הממשל לא יידע את ישראל על שינוי"

בעבר אירן השתמשה בשיחות כדי להקל את הלחץ הבינלאומי עליה, ומשכה זמן בלי לדון בכנות בנושא הגרעין, כפי שישראל הזהירה מספר פעמים. לא ברור אם מי שנתן את ההסכמה האירנית למשא ומתן עשה זאת על דעתו של המנהיג העליון חמינאי, ואם הוא מסכים לשבת למו"מ עם ארה"ב.

"הממשל לא יידע את ישראל על פריצת דרך ביחסים עם אירן, והממשלה בישראל מפחדת שאירן תשתמש בשיחות כדי להסוות התקדמות בתכנית הגרעין", אמר שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן לניו יורק טיימס. "אנחנו לא חושבים שצריך לתת לאירן לקיים משא ומתן ישיר, אלא רק להמשיך בסנקציות ובכל אמצעי הלחץ האחרים כדי להפסיק את תכנית הגרעין האירנית", הוסיף.