לאן נעלמה אשת המסתורין הקוריאנית?

עד חודש יולי האחרון היא כונתה אשת המסתורין של קוריאה הצפונית. אחר כך למשך זמן רי סול ג'ו הפכה לפנים של הקדמה במדינה המבודדת. עכשיו, אחרי שהתרגלו לפניה הנעימים, הצעירה שוב נעלמה - והצפון-קוריאנים שואלים למה ולאן

רי סול ג'ו , אשת המסתורין (רויטרס)

לפני מספר חודשים תמונותיה ליד מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און עוררו את סקרנות המערב. בחודש יולי האחרון נחשפה "אשת המסתורין" מקוריאה הצפונית כרי סול ג'ו, בעברה הזמרת המובילה של הלהקה הצפון-קוריאנית פונצ'נבו ובהווה, בת זוגו של ג'ונג הצעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הטלוויזיה הצפון-קוריאנית לא פספסה הזדמנות לצילום של האישה הראשונה הנאה שבלטה בנוף ההנהגה הגברי כל כך של המדינה המסוגרת. ראינו אותה בהופעות ובסיורים בחוות ובמפעלים יחד עם ה"מנהיג הדגול" שרק התחיל את דרכו. הרוק'נרול המהפכני כנראה חדר לרוחה של רי ובשונה מהתדמית המסורתית של הנשים בקוריאה הצפונית, היא צולמה כשתיק של שאנל בידה, מתהלכת במכנסי ג'ינס ומשאירה מאחור את בגדי העבודה והצבעים החומים והאפורים בסגנון מאו.

את כל אלה אפשר לייחס לחידושים שהגיעו למדינה בשנה האחרונה, מאז מותו של קים ג'ונג איל ועלייתו של בנו. עם זאת, יש כמה דברים שעדיין הכרחיים לכל אזרח במדינה המבודדת בעולם; כולם חייבים, למשל, לענוד תג או סמל ובו פניו של מייסד המדינה - הסב קים איל סונג - ביום המפלגה.

שגיאה אופנתית חמורה או היריון?

אבל התקשורת העולמית טוענת היום שרי הלכה כנראה רחוק מדי ובמקום התג עם תמונתו של קים איל סונג, היא ענדה פרח על חולצתה. לפי הדיווחים בתקשורת בקוריאה הדרומית, זה היה כנראה צעד קיצוני מדי וזו הסיבה שרי לא נראתה בציבור כבר כ-40 ימים. וכשמדובר בקוריאה הצפונית, הספוקלציות פורחות. על פי התקשורת בסיאול, מקורות בפיונגיאנג טוענים שרי יצאה במופגן בלי התג הידוע: "הבחירה האופנתית אולי העלתה עליה את חמתם של חלק מזקני ההנהגה השמרנים".

אתר קוריאני אחר טוען שחבר בכיר במפלגת הפועלים אמר שרי "סובלת ממחסור בנאמנות למשפחת קים". לפי דעות אחרות, רי נעלמה מעין הציבור - פשוט בגלל שהיא נכנסה להיריון.