סבא"א: העבודות במתקן בפרצ'ין נמשכות

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אומרת כי טהרן ממשיכה להפעיל את הבסיס הצבאי שבו נערכו ניסויים של פיצוצים גרעיניים ומאשימה: "האירנים מנסים לטשטש עדויות על המתרחש". יו"ר סבא"א: מצפה לחידוש המו"מ עם אירן

עדויות חדשות, המתקן בפרצ'ין (רויטרס)

האירנים ממשיכים בשלהם: פחות מיממה לאחר שהודיעו שרי החוץ של האיחוד האירופי על הטלת סנקציות נוספות על המשטר בטהרן, חושפת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כי היא מזהה המשך פעילות בבסיס הצבאי בפרצ'ין, המשמש על פי החשד במערב לניסויים בכלי נשק גרעיניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווחים של סוכנות הידיעות רויטרס, האירנים גם ממשיכים בניסיונותיהם לטשטש ראיות לפעילות הרבה באתר הצבאי, ולנקות אותו מעדויות שיוכיחו כי תוכנית הגרעין שלהם אינה מיועדת רק למטרות מחקר ושלום, כפי שהם מצהירים.

פרצ'ין הוא בסיס צבאי לא רחוק מהבירה טהרן, בו על פי חשדות סבא"א, המערב וישראל ביצעה אירן ניסויים בכלי נשק, כולל בטילים שיכולים לשאת ראש נפץ גרעיני. אירן סירבה בעבר לאפשר גישה לפקחי הסוכנות של האו"ם לאתר בפרצ'ין, וזו לא הפעם הראשונה שהסוכנות לאנרגיה אטומית מאשימה את טהרן בהסתרת עדויות מהאתר, כולל הוצאת עפר והריסת מבנים.

בסבא"א עדיין מאמינים במשא ומתן

למרות העדויות החשודות, או אולי בגללן, ראש הסוכנות יוקיה אמאנו שואף לחידוש המשא ומתן עם אירן. ראש סבא"א הגיע היום ללונדון, שם נפגש עם בכירים באיחוד האירופי והצהיר כי בכוונתו לנסות להגיע להבנות עם השלטונות של הרפובליקה האיסלאמית. "אנחנו מצפים שהמשא ומתן מול אירן יתחדש בקרוב", הצהיר אמאנו.

בכך, הוא מציג קו דומה לזה של קתרין אשטון, האחראית למדיניות החוץ של האיחוד האירופי שמייצגת את המעצמות בשיחות מול טהרן. אשטון הביעה השבוע תקווה שהסנקציות האחרונות נגד אירן יובילו את מנהיגיה לשולחן המשא ומתן.

בניגוד לתקוות שלהם, הגיבה אירן בחריפות לסנקציות החדשות והבהירה שהן לא יגרמו לה לשוב לשולחן המשא ומתן. "אנחנו חושבים שזו טעות בחישובים של המדינות האלה," אמר דובר הממשל האירני. "זה רק ירחיק אותן מהתוצאות הרצויות. אנו ממליצים שבמקום לנקוט בגישה שגויה, צריך לנהוג בהגיון".