נחוש ותקיף: אובמה חזר למרוץ

לאחר שהובס בעימות הראשון, הגיע הנשיא ברק אובמה לסיבוב השני כשהוא נראה נחוש ותקיף הרבה יותר. רומני ואובמה הרבו להתפרץ אחד לדברי השני בעימות שקול למדי. רומני תקף את הנשיא על מדיניותו הכלכלית ועל התנהלותו בפרשת תקיפת הקונסוליה בבנגזי. בתגובה נזף בו אובמה: "אל תהפוך עניין של ביטחון לאומי לנושא פוליטי"

חוזר להוביל: הנשיא האמריקני, ברק אובמה, שספג ביקורת רבה לאחר העימות הראשון בו הובס על ידי המועמד הרפובליקני רומני, חזר נחוש ותקיף במיוחד למפגש השני שהתקיים הלילה בניו יורק. הנשיא עלה לזירה, הסיר את הכפפות והרבה להתפרץ לדבריו של רומני שנראה מבולבל ומהוסס. מסקרים ראשונים לאחר העימות עולה: הנשיא אובמה ניצח בפער ניכר. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את העימות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ברגע השיא של העימות, שנערך במתכונת של "אסיפת עם", בו עלו אזרחים שנבחרו בקפידה מראש ושאלו את השניים שאלות שונות, נשאלו המועמדים באשר למתקפת הטרור נגד השגרירות האמריקנית בבנגזי, בירת לוב. הנשיא אובמה האשים את רומני בכך שניצל את האירוע, בו נהרגו ארבעה דיפלומטים אמריקניים, למטרות פוליטיות. רומני מנגד, טען כי האירוע בלוב מציב בסימן שאלה את המדיניות של הנשיא אובמה במזרח התיכון. "הנשיא מרחיק בנינו לבין ישראל, תראו מה קורה עם אירן שקרובה יותר לגרעין", תקף רומני.

המועמד הרפובליקני האשים את הנשיא בכך שלא הבין מיד שמדובר במתקפת טרור מתוכננת. "לקח לאובמה שבועיים עד שהודה שלהתקפה ולסרט לא היה קשר", טען רומני. בשלב זה קטעו את דבריו הנשיא ומגישת העימות ודחו את טענותיו, זאת מאחר והנשיא התייחס למתקפה כ"אירוע טרור" כבר יום לאחר מכן.

העימות בין השניים נפתח בנושא התעסוקה, כשסטודנט מקומי שאל את שני המועמדים האם יוכלו להבטיח שתהיה לו עבודה לאחר שיסיים את לימודיו. "אנו חייבים שאנשים יוכלו לשלם על הקולג'", פתח מיט רומני בפנייה ישירה אל הסטודנט. "בארבע השנים האחרונות סטודנטים מתקשים יותר ויותר לקבל עבודות. אני יודע מה צריך לעשות כדי ליצור יותר משרות ואני מבטיח לך - כשתסיים תהיה לך עבודה".

גם הנשיא אובמה פנה ישירות אל הסטודנט ונראה תקיף ובטוח יותר מאשר בעימות הראשון. "העתיד שלך מובטח וכך גם עתיד האומה כולה. אנו צריכים לייצר עבודות שישתלמו לעובדים. ייצרנו 5 מיליון משרות ואנו עומדים לייעל את התעשייה ואת הייצוא. אני רוצה שכולם יקבלו חינוך טוב יותר", אמר.

הטונים בין המועמדים מתלהטים

הנושא השני עליו נשאלו השניים היה סקטור האנרגיה. "עלינו לשאוף לאנרגיה שנוכל לפתח כאן בארצות הברית", אמר אובמה. "זה מה שעושים בסין ובגרמניה ולא אתן שארצות הברית תייבא את האנרגיה שלה". אובמה האשים את ממשל בוש בעליית מחירי הדלק: "מחיר הדלק היה נמוך יותר כשנכנסתי לתפקיד מפני שקיבלתי ממשל שבו לא פועלים לשיפור שוק האנרגיה".

חילוקי הדעות בנוגע לעליית מחירי הדלק הביאו לעלייה בטונים של השניים. רומני האשים את הנשיא אובמה כי אינו מייעל את שוק האנרגיה. אובמה, שכבר היה בדרכו חזרה למקומו, התרומם בתגובה, התקרב לרומני והטיח בו: "האישומים שלך אינם נכונים".

"אני אדאג שנשתמש באנרגיה מקומית", הבטיח רומני. "אנחנו לא צריכים לנצל את עובדי הפחם, הנפט והגז. צריך לנצל את משאבי ההווה ולהשקיע במשאבי העתיד. אקדח יותר נפט ואמתח צינור נפט מקנדה".

רומני: "אובמה יהפוך אותנו ליוון"

הנושא הבא שבו עסקו רומני ואובמה היה סוגיית המיסים. רומני הבטיח כי אם יהיה נשיא לא יעלה את המיסים למעמד הביניים והאשים את אובמה כי מדיניות ההלוואות שלו גורמת לארצות הברית לקרוס כלכלית. "אני אוריד מיסים למעמד הביניים ולא לעשירים", אמר רומני, שנתפס בעיני רבים כבן חסותם של אילי ההון.

"23 מיליון אמריקנים אינם עובדים. איננו צריכים לחיות כך. אשנה את מדיניות המיסים. אני יודע לאזן תקציב, הנשיא לא מבין את התוכנית שלי ולוקח אותנו בדרכה של יוון", אמר רומני. מנגד תקף אובמה את יריבו ואמר כי "הכלכלה של רומני לא תעבוד עבור כולם אלא רק עבור העשירים".

בניסיון לפנות אל קהל הנשים, שם הוא לוקה בחיסרון, אמר רומני כי "אני בעד שעות גמישות יותר לעובדות שצריכות לטפל במשפחה. הנשים באמריקה יקבלו עבודות טובות יותר, שוק עבודה טוב יותר וכלכלה חזקה יותר". גם אובמה הבטיח לפעול לשוויון הזדמנויות בין גברים לנשים.

"רומני קיצוני יותר מבוש"

רומני נשאל במה הוא שונה מהנשיא הרפובליקני הקודם ג'ורג' בוש ואמר כי "בוש לא איזן את התקציב - אני אאזן אותו". מנגד אמר אובמה כי "רומני שונה מבוש - לא במדיניות הכלכלית אלא במדיניות החברתית. הוא קיצוני ממנו".

"אם תבחר באובמה", פנה רומני לאחד השואלים, "תקבל את אותו ממשל כושל. הוא לא שיפר את הכלכלה, הוא לא הפחית את הגירעון. למעשה, הוא הכפיל אותו. אחד מכל שישה אמריקנים הוא עני והכלכלה הולכת ומאטה".

רומני תקף את הנשיא גם בסוגיית המהגרים ואמר כי "הנשיא לא פועל בנושא ולא עומד בהבטחות הקמפיין שלו". רומני ביקש מאובמה לבדוק את קרן הפנסיה שלו, על מנת להוכיח שגם הוא משקיע בחברות מסין ומערב הסעודית".