אירן: הסנקציות לא יחזירו אותנו לשולחן המו"מ

בטהרן הגיבו לראשונה להחרפת הסנקציות מצד האיחוד האירופי והבהירו: "זה רק ירחיק מהתוצאות הרצויות, במקום לנקוט בגישה שגויה צריך לנהוג בהגיון. גם סין מתנגדת למהלך וקוראת "לגלות גמישות ולחדש את המשא ומתן עם אירן"

הו ג'ינטאו - מנהיג סין (רויטרס)

אירן מגיבה היום לראשונה להחרפת הסנקציות של האיחוד האירופי ומדגישה כי זה לא מה שיגרום לה לחזור לשולחן המשא ומתן. "זה רק ירחיק מהתוצאות הרצויות". גם בסין יצאו נגד הסנקציות וקראו למעצמות לחדש את השיחות עם טהרן על תוכנית הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר הממשל האירני ראמין מהאנפרסאט אמר כי הגברת הלחץ לא תגרום לאירן לשנות את עמדתה. "אנחנו חושבים שזו טעות בחישובים של המדינות האלה," אמר. "זה רק ירחיק אותן מהתוצאות הרצויות. אנו ממליצים שבמקום לנקוט בגישה שגויה, צריך לנהוג בהגיון". 

בתוך כך, ממשיכה סין לעמוד לצידה של אירן ומותחת ביקורת על אירופה בעקבות החלטתה להחריף את הסנקציות. האיחוד האירופאי הטיל סנקציות נוספות שפוגעות בחברות איראניות ממשלתיות בתחום הנפט והגז. בנוסף, הגביר האיחוד גם את ההגבלות על הבנק המרכזי האירני ועל הסחר של הרפובליקה האיסלאמית, שחלק גדול ממנו מתבצע מול סין.

סין: "הסנקציות לא יובילו לפתרון"

סין היא הלקוחה המרכזית של הנפט האירני, ומהווה יחד עם רוסיה אופוזיציה למאמצי המערב להגביר את בידודה של אירן ולפגוע בכלכלתה.

"אנו מתנגדים להפעלת סנקציות נגד אירן ומאמינים שהשימוש בסנקציות כדי להפעיל לחץ לא יוכל לפתור את סוגיית הגרעין האירני", אמר דובר משרד החוץ הסיני הונג לי בתדרוך היומי לעיתונאים. "זה רק מסבך את המצב ואנו מקווים שכל הצדדים המעורבים יציגו גמישות, יגבירו את התקשורת וישאפו לפתוח בסבב שיחות נוסף מוקדם ככל שניתן".

קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי וראש צוות המשא ומתן עם אירן, אמרה שלצד הסנקציות, היא מקווה שהשיחות עם אירן יתחדשו בקרוב.