אירופה תחריף את העיצומים על אירן

היום יצביעו שרי החוץ של האיחוד האירופי על שורה של עיצומים כלכליים חדשים נגד טהרן בפגישתם בלוקסמבורג. העיצומים כול הגבלות על הסחר עם אירן, איסור לייבא גז טבעי ופגיעה בתעשיית הספנות שלה. אמש אמר שר החוץ ליברמן כי "חוסר נכונות לאמץ סנקציות על אירן יביא אותנו לסיפה של מציאות חדשה, דומה לזו של שנות ה-30"

פיחות נוסף בערכו של הריאל? (רויטרס)

שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי צפויים לאשר היום את החרפת העיצומים הכלכליים נגד אירן בפגישתם בלוקסמבורג. העיצומים החדשים יכוונו נגד הסקטור הבנקאי, תעשיית הספנות וייבוא הגז הטבעי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בחודשים האחרונים אירן לא זזה מעמדתה באף אחד מהנושאים המהותיים", אמר אמש בברלין שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה. "על כן עלינו להגביר את הלחץ באמצעות עיצומים". עם זאת הדגיש שר החוץ הגרמני כי אירופה עדיין תומכת באפשרות של פתרון דיפלומטי: "הצעתנו לאירן עומדת בעינה - מו"מ ממשי עם מטרה ברורה למנוע מאירן נשק גרעיני".

אמש קרא שר החוץ אביגדור ליברמן למדינות האיחוד להחריף את הסנקציות על אירן. בפגישה עם עמיתו מברזיל אנטוניו פטריוטה אמר ליברמן: "זה דבר קריטי, חיוני והכרחי שהאיחוד האירופי יעביר את המסר הנכון והוא שלמערב יש מספיק כוח רצון ונחישות על מנת לעצור את המאמצים האירנים לערער את היציבות בעולם".

"מקווה שהעולם לא יחזור על הטעות של שנות ה-30"

קורא לאירופה להחריף את העיצומים. שר החוץ (AP)
"חוסר נכונות לאמץ סנקציות נוקשות על אירן יביא אותנו לסיפה של מציאות חדשה, דומה לזו של שנות ה-30, כשהעולם המערבי טעה ובמקום לחנוק את המשטר הנאצי בעודו באיבו, החליט להתפשר ולפייס את היטלר", אמר ליברמן. "אני מקווה שהעולם המערבי לא יחזור על אותה טעות", הוסיף.

דיפלומט אירופי מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי סבב העיצומים החדש צפוי לכלול איסור כמעט מוחלט על הסחר עם אירן (מלבד סחר הקשור לסיוע הומניטרי ורכישת מזון ותרופות) וכן איסור לייבא גז טבעי מאירן. כמו כן ימוקדו העיצומים גם נגד תעשיית הספנות האירנית, במאמץ לפגוע ביכולתה של טהרן למכור נפט מחוץ לאירופה ולארצות הברית.

בפגישתם בלוקסמבורג צפויים שרי החוץ של אירופה לאשר גם סבב עיצומים חדש נגד סוריה. אמש סעדו השרים עם עמיתם הרוסי סרגי לברוב. הארוחה נמשכה כשלוש שעות וחצי והוגדרה כ"מאוד פתוחה, כנה וידידותית". בתום הארוחה אמר שר החוץ הגרמני וסטרוולה כי "אסור לנו להפסיק לשאוף למצוא פתרונות משותפים למשברים בינלאומיים, גם כשהדבר מסובך מאוד כמו במקרה של סוריה".