ההתרסקות: יותר מ-40 גופות נמצאו‎

הרשויות באינדונזיה הודיעו שהחלקים שאותרו שייכים לטיסה QZ5801 של "אייר-אסיה". המחלצים: הבחנו בצל בקרקעית הים. כנראה מדובר באיירבאס A320. משפחות 162 הנוסעים ואנשי הצוות קיבלו הבשורה המרה: "הלב קרוע"

המשפחות צפו בתצלומי הגופות (AP)

התעלומה נפתרה בצער ובכאב: משפחות נוסעי טיסה QZ8501 של "אייר אסיה" קיבלו בתדהמה את ההודעה הבוקר (שלישי) על מציאת חלקי המטוס שהתרסק ומספר גופות. הקרובים צפו בתמונות ששודרו בטלוויזיה, שהציגו את אחת הגופות - ואחד מהם התמוטט ופונה מהחדר על גבי אלונקה. עד כה נמשו כ-40 גופות מאזור ההתרסקות, והרשויות מעריכות כי איש מ-162 הנוסעים ואנשי הצוות לא שרד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם בחיל הים האינדונזי הודיע כי בנוסף לגופות, נמשו מהמים מסיכות חמצן ודלת של המטוס. טייס של אחד ממטוסי החיפוש דיווח כי זיהה "צל" על קרקעית הים, ועל פי ההערכה מדובר בגוף המטוס שהתרסק. הצוותים מנסים להגיע אל "הקופסה השחורה" של המטוס על מנת לפענח מדוע התרסק.

צוותים רפואיים ופסיכולוגיים הוזעקו למרכז האסון בעיר סורבאיה באינדונזיה, ממנה המריא המטוס. ראשת העיר, טרי ריסמהאריני, ניסתה לנחם את המשפחות: "אתם צריכים להיות חזקים. הם כבר לא שלנו - הם שייכים עכשיו לאלוהים".

שרידי המטוס שנמצאו (sky news, cnn)

מנהל חברת "אייר אסיה", טוני פרננדס, פרסם הודעת אבל בחשבון הטוויטר שלו: "הלב שלי קרוע ומלא בעצב עבור כל המשפחות, בשם החברה אני מוסר את תנחומינו - מילים אינן יכולות להביע את הצער". פרננדס הודיע כי יגיע למרכז בו מכונסות המשפחות בסורבאיה בעקבות הבשורה.

הבוקר אישרה רשות התעופה האזרחית באינדונזיה כי השרידים שנמצאו סמוך לאי ג'אווה שייכים למטוס "אייר אסיה" שנעלם לפני יומיים. כ-1,100 איש השתתפו בחיפושים במהלך שתי היממות האחרונות. מאמצי החיפוש, שנערכו באזור האי ג'אווה באמצעות ספינות ומטוסים, התמקדו באזור שבו ככל הנראה התרסק המטוס שעל סיפונו היו 162 נוסעים ואנשי צוות. 

עשרות גופות נמשו מהמים (AP)

"ביקש לטוס במסלול לא שגרתי"

המטוס, מסוג איירבאס A320, המריא מהעיר סוראביה לכיוון סינגפור בלילה שבין שבת לראשון והקשר עמו נותק סמוך לשעה 01:17 (שעון ישראל). האדי מוסטפה, בכיר במשרד התחבורה האינדונזי, אמר כי המקרה דווח רק כארבע שעות לאחר ההיעלמות. לדברי מוסטפה, הטייס ביקש לטוס במסלול "לא שגרתי" לפני שנעלם מהמכ"ם, והחברה הסינגפורית דיווחה כי הטיסה "מתעכבת".

בניגוד למטוס המלזי שנעלם בחודש מרס האחרון ושרידיו טרם אותרו, אזור החיפושים אחרי מטוס "אייר אסיה" מצומצם הרבה יותר. דבר שמעורר סימני שאלה אצל החוקרים הוא שלא שודרו מהמטוס אותות מצוקה. הקופסא השחורה של המטוס תמשיך לשדר במשך חודש, עד שיאזלו הסוללות שלה, אך ההערכה היא כי המחלצים יספיקו להגיע אליה לפני שתפסיק לשדר.

שנה קשה לתעופה באסיה

כלי התקשורת באינדונזיה דיווחו כי על סיפון המטוס היו 149 אינדונזים, שלושה קוריאנים, אזרח סינגפורי אחד, אזרח בריטי ואזרח מלזי. 155 מהנעדרים היו נוסעים אליהם הצטרפו שבעה אנשי צוות.

בחודש מרס האחרון אבד הקשר עם מטוס של חברת "מלזיה איירליינס", שהמריא מקואלה לומפור לבייג'ינג. במשך כתשעה חודשים נמשכים החיפושים אחר המטוס, שמקום הימצאו לא התגלה עד היום. הממשלה המלזית קבעה כי 239 הנוסעים ואנשי הצוות שעל סיפון המטוס נהרגו. 

בחודש יולי התרסק מטוס נוסף של חברת "מלזיה איירליינס" מעל אוקראינה. 295 נוסעים ואנשי צוות נהרגו במקום, לאחר שהמטוס הופל על ידי טיל שנורה לעברו. מחקירת האסון עלה כי הטיל נורה על ידי מורדים פרו-רוסים, ורבים בקהילה הבינלאומית הטילו על רוסיה את האחריות למקרה.