באומגרנטנר נכנס להסטוריה ושבר את מהירות הקול

הצנחן האוסטרי פליקס באומגרטנר הוציא לפועל את המבצע המורכב, שבשיאו הוא זינק מגובה של יותר מ-39 ק"מ ושבר את שיא העולם בגובה הקפיצה, ו"על הדרך" ניפץ את מהירות הקול

פליקס באומגרנטנר, הצנחן האוסטרי קפץ מגבולות החלל ושבר את שיא העולם בצניחה חופשית - 3900 מטרים ושיא העולם במשך זמן התעופה. בשעה זו קופץ האקסטרים נפגש עם בני משפחתו שהמתינו במתח במרכז הבכרה שברוזוול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבלון ו"פליקס חסר הפחד" יצאו לדרך בשעה 17:30 כשאימו של פליקס, על הקרקע לא הצליחה לעצור את דמעותיה, זו לא הייתה הפעם האחרונה היום. היא ליוותה, כמונו כאן, את פלקיס באומגרטנר במסע האיטי למעלה והנפילה המהירה - למטה.

אחרי שעתיים של עלייה, בגובה שבו נמצאים בדרך כלל רק בלוני מזג אוויר 24,000 מטרים, הטמפרטורות בתוך הקפסולה הגיעו ל-50 מעלות פרנהייט, בחוץ, מד החום הראה מינוס 48. הצוות על הקרקע דאג לרגע, אבל פליקס הרים אצבע וסימן שהכל בסדר. כשבאומגרטנר הגיע לגובה של 33,800 מטרים, הוא שבר את השיא הראשון שלו להיום - האיש שהגיע הכי גבוהה עם כדור פורח.  

הצוות על הקרקע מסר שבמהלך הטיפוס מעלה, פליקס והצוות למטה גילו שיש לו קרע בכפפה, הוא הסתיר את הכפפה שניזוקה כדי שלא ינסו לשכנע אותו לשוב למטה. אבל בגלל בקרע היד התנפחה. מצבו, עדיין טוב, והוא המשיך כמתוכנן.

בגובה של 39 קילומטרים מעל פני האדמה, באומגרטנר קיבל את האור הירוק מלמטה, התייצב על קצה הקפסולה בקצה החלל וזינק.   

ההצלחה לא הגיעה מיד. בניסיון האחרון, בשבוע שעבר, באומגרטנר דחה את הקפיצה בגלל מזג אוויר ורוחות חזקות, ששררו באתר ממנו הוא היה אמור להמריא בניו מקסיקו שבארה"ב. אחר כך הקפיצה נדחתה בגלל שחלק מהבלון הפורח שלו, שעשוי חומרים עדינים מאוד, נגע בקרקע במהלך הניפוח.

באומגרטנר קפץ מגובה שאיש לפניו לא קפץ - 39 קילומטר. הקופץ המפורסם, המכונה "פליקס חסר הפחד", כבר ביצע מספר קפיצות שזכו לסיקור תקשורתי ברחבי העולם: בחודש מרס השנה הוא ביצע צניחה חופשית מדהימה מגובה של 21.8 ק"מ - ושבר שיא עולם. הוא טס אל הקרקע במהירות 586 קמ"ש ונחת בשלום. היום הוא גם עופף למשך הזמן הגדול ביותר.

הודות למימון חברת "רד בול", ובסיוע מהנדסי אווירונאוטיקה מומחים הוא ביצע את הקפיצה מקפסולה מיוחדת, כשהוא לבוש כמו אסטרונאוט. עם התקרבותו לקרקע, במהירות הגבוהה מ-1,000 קמ"ש, באומגרטנר פתח מצנח - מהסוג של אלו שמסייעים להאטת מטוסים וקיבל כנפיים.