אינדונזיה: השרידים - של המטוס שנעלם

ראש רשות התעופה האזרחית הודיע שהחלקים שנמצאו מוקדם יותר ליד האי ג'אווה שייכים לטיסה QZ8501 של AirAsia "בוודאות של 95%". בכיר בחיל האוויר האינדונזי: "אותרו גופות, חליפת הצלה וכ-10 פריטים בצבעי אדום ולבן"

סוף לתעלומה: רשות התעופה האזרחית באינדונזיה אישרה הבוקר (שלישי) כי השרידים שנמצאו סמוך לאי ג'אווה שייכים למטוס "אייר אסיה" שנעלם לפני יומיים. במהלך החיפושים נמצאו גופות, מזוודות, כ-10 פריטים צפים ובהם חפץ שנראה כדלת המטוס ומגלשת חירום. חלק מהפריטים שנמצאו הם בצבעי לבן ואדום - צבעי המטוס שהתרסק בים. אחד מראשי משלחת החיפוש אף עדכן כי נמצא "צל" על קרקעית הים - וכעת נבדק האם מדובר בגוף המטוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כעת ניתן לאשר שהפריטים הם של מטוס אייר-אסיה ב-95%", הוסיף ראש רשות התעופה האזרחית במדינה, ד'זוקו מורג'טמוג'ו. בכיר אינדונזי נוסף מסר לכתבים מקומיים כי התגלו "קורבנות נוספים" סמוך למקום בו נעלם המטוס.

כ-1,100 איש השתתפו בחיפושים במהלך שתי היממות האחרונות. מאמצי החיפוש, שנערכו באזור האי ג'אווה באמצעות ספינות ומטוסים, התמקדו באזור שבו ככל הנראה התרסק המטוס שעל סיפונו היו 162 נוסעים ואנשי צוות. 

בכיר בחיל האוויר האינדונזי, אגוס דווי פוטרנטנו, הציג בפני כתבים תמונות של מספר פריטים שנמצאו בחיפושים, בהם גם חליפת הצלה ופריט נוסף שנראה כמו מגלשת חירום. "איתרנו 10 פריטים גדולים וחפצים נוספים בצבע לבן שלא יכולנו לצלם", אמר הבכיר. "מצאנו את הפריטים כעשרה קילומטרים מהמקום בו המטוס נראה לאחרונה על ידי רדאר".

"טס במסלול לא שגרתי" (רויטרס)

"ביקש לטוס במסלול לא שגרתי"

המטוס, מסוג איירבאס A320, המריא מהעיר סוראביה לכיוון סינגפור בלילה שבין שבת לראשון והקשר עמו נותק סמוך לשעה 01:17 (שעון ישראל). אמר כי המקרה דווח רק כארבע שעות לאחר ההיעלמות. לדברי מוסטפה, הטייס ביקש לטוס במסלול "לא שגרתי" לפני שנעלם מהמכ"ם, והחברה הסינגפורית דיווחה כי הטיסה "מתעכבת".

הרשויות העריכו, בהתבסס על נתוני המכ"ם והקשר האחרון עם מגדל הפיקוח, שטיסה QZ8501 התרסקה לים בלילה ושבריה נמצאים בקרקעית. אתמול אמר ראש הסוכנות האינדונזית לחילוץ והצלה שעומדת מאחורי המבצע כי "בהתבסס על הקואורדינטות, ההערכה הנוכחית שלנו היא שהמטוס במים. אנחנו יכולים להרחיב את החיפושים על פי ההתפתחויות, אבל כעת ההערכה היא שהמטוס על קרקעית הים".

המשפחות מחכות לבשורה המרנה (AP)

בניגוד למטוס המלזי שנעלם בחודש מרס האחרון ושרידיו טרם אותרו, אזור החיפושים אחרי מטוס "אייר אסיה" מצומצם הרבה יותר. דבר שמעורר סימני שאלה אצל החוקרים הוא שלא שודרו מהמטוס אותות מצוקה. הקופסא השחורה של המטוס תמשיך לשדר במשך חודש, עד שיאזלו הסוללות שלה, אך ההערכה היא כי המחלצים יספיקו להגיע אליה לפני שתפסיק לשדר.

לא שודרו אותות מצוקה. החיפושים אחר המטוס (רויטרס)

שנה קשה לתעופה באסיה

כלי התקשורת באינדונזיה דיווחו כי על סיפון המטוס היו: 149 אינדונזים, שלושה קוריאנים, אזרח סינגפורי אחד, אזרח בריטי ואזרח מלזי. 155 מהנעדרים היו נוסעים אליהם הצטרפו שבעה אנשי צוות.

 

בחודש מרס האחרון אבד הקשר עם מטוס של חברת "מלזיה איירליינס", שהמריא מקואלה לומפור לבייג'ינג. במשך כתשעה חודשים נמשכים החיפושים אחר המטוס, שמקום הימצאו לא התגלה עד היום. הממשלה המלזית קבעה כי 239 הנוסעים ואנשי הצוות שעל סיפון המטוס נהרגו.

 

בחודש יולי התרסק מטוס נוסף של חברת "מלזיה איירליינס" מעל אוקראינה. 295 נוסעים ואנשי צוות נהרגו במקום, לאחר שהמטוס הופל על ידי טיל שנורה לעברו. מחקירת האסון עלה כי הטיל נורה על ידי מורדים פרו-רוסים, ורבים בקהילה הבינלאומית הטילו על רוסיה את האחריות למקרה.