העימות בקנטאקי: הסגנים דנו בסוריה, אירן וישראל

קרב הסגנים נפתח הלילה בקנטאקי עם דיון על מדיניות החוץ האמריקנית ובהתייחסות ישירה לעצירת תכנית הגרעין האירנית. "אובמה העדיף ללכת לטוק-שואו מאשר לפגוש את נתניהו בניו יורק", תקף ראיין. "הסנקציות פועלות", טען ביידן מנגד. סקר סי.אן.אן: 48% מהציבור חושבים כי ראיין ניצח לעומת 44% בלבד שתמכו בביידן

שבוע לאחר הניצחון המפתיע של מיט רומני בעימות המתוקשר מול הנשיא ברק אובמה, נפגשו הלילה בדנוויל קאנטקי סגן הנשיא ג'ו ביידן וסגנו המיועד של מיט רומני, פול ראיין הצעיר ודנו בשלל הנושאים שעל סדר היום באמריקה, בהם ההתנקשות בשגריר בבנגאזי, המצב בסוריה וגם - האיום האירני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מדיניות החוץ של הממשל המכהן עלתה בתחילת העימות והנושא האירני תפס חלק ניכר ממנו. המועמד הרפובליקני טען כי ארה"ב טעתה כשלא קידמה את המהפכה באירן ושלא פעלה בנחרצות על מנת לשים קץ לקטל בסוריה. "כשאנחנו לא נאמנים לערכינו, אנו משדרים חולשה", טען ראיין. ביידן קטע את דבריו וטען כי הנשיא אובמה החזיר את הדיאלוג בין ארה"ב לעולם ובכך תרם להבעת עמדה בינלאומית חד משמעית נגד אירן.

"מיט רומני הציע סנקציות נגד אירן כבר לפני שנים אך ממשל חסם אותם, תארו לעצמכם מה היה קורה אם הסנקציות היו מוטלות כבר אז", טען ראיין. "אם אנחנו רוצים לפתור את הנושא בדרכי שלום צריך לגרום למשטר האייתולות לשנות את דעתו, המפתח לפתרון הוא לגרום להם להאמין שכל האפשרויות אכן על השולחן".

"אובמה העדיף ללכת לטוק-שואו מאשר לפגוש את נתניהו"

סגן הנשיא ביידן דחה את טענותיו של ראיין והבהיר כי מדובר בסנקציות המחמירות ביותר שניתנו והן מצליחות להפעיל את הלחץ הרצוי על המשטר בטהרן. "המודיעין הישראלי והאמריקני נמצאים במקום זהה לגבי תכנית הגרעין האירנית - והם עדיין לא שם", הדגיש ביידן.

"מה עוד יכול הנשיא יותר ממה שעשה?", תהה ביידן. "הוא עמד בעצרת האו"ם בניו יורק מול כל העולם והדגיש כי לא נרשה לאירן להשיג נשק גרעיני".

ראיין תקף את דבריו וטען כי הקרע שנוצר בין הממשל בוושינגטון לירושלים מחליש את אמינות הצהרותיו של הנשיא אובמה בנושא. "האייתולות רואים שבמקום לפגוש את נתניהו בניו יורק, הנשיא אובמה מעדיף להתראיין לטוק שואו", טען ראיין.

את העימות פתחה העיתונאית מרתה רדטץ שהזמינה את המועמדים לבימת העימות. המועמדים, שהבדל הגיל ניכרים ביניהם, נדרשו תחילה לנושא המתקפה על השגרירות האמריקאית בבנגזי שבלוב.

סגן הנשיא ביידן, השיב ראשון לעניין והסביר כי ארה"ב תמצה את הדין עם האחראים לרצח השגריר האמריקני. "אנו נרדוף ונמצא את מי שביצע את האירועים האלה", הצהיר. מנגד, השיב ראיין כי "ממשל אובמה לא הבין שהתקרית בבנגזי היא תוצר של מתקפת טרור ולא של הפגנת זעם".

החשש במחנה הרפובליקני היה מכך שראיין הצעיר לא יוכל לעמוד במתקפותיו של ביידן הוותיק והמושפשף, אך נראה כי סגנו המיועד של מיט רומני עמד בגבורה במעמד המלחיץ. ביידן נראה אגרסיבי בתחילה, במטרה אולי לתקן את הרושם שנוצר לאחר העימות הכושל של הנשיא אובמה בשבוע שעבר. מסקר שערכה רשת CNN עולה כי 48% מהצופים חשבו שראיין ניצח בעימות לעומת 44% בלבד שעמדו לצידו של סגן הנשיא המכהן ביידן.

לפני העימות: רומני הגדיל את הפער מאובמה ב-3%

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב מיט רומני מגדיל את הפער על הנשיא אובמה ל-3%, כך עולה מס'ק שנערך על ידי סוכנות הידיעות רויטרס ומכון IPSOS בטרם עימות הסגנים הלילה בקנטאקי.

על פי הסקר, למועמד הרפובליקני יש 47% תמיכה בציבור באמריקני והמועמד הדמוקרטי זוכה ב-44%. במפלגה הדמוקרטית שסופרת פחות מחודש עד ה-6 בנובמבר - יום הבחירות בארה"ב, פאניקה מוחלטת.