קובה סוערת: לאן נעלם פידל קסטרו?

מצב בריאותו הרעוע של המנהיג הקומוניסטי המיתולוגי ידוע לרבים מבני עמו, אך לאחרונה - אחרי חודשים שבהם נפקד מכל סיקור תקשורתי ובמיוחד אחרי שלא נמנה עם מברכיו של הוגו צ'אבס על בחירתו לקדנציה נוספת כנשיא ונצואלה, התרבו הספקולציות בשאלה האם הוא עודו בין החיים

לא פחות מ-49 שנים שלט פידל קסטרו ביד רמה בקובה, שבהנהגתו הפכה למדינה הקומוניסטית הראשונה בחצי הכדור המערבי. בתקופה האחרונה התרבו הדיווחים על מצב בריאותו הרעוע, ובהתחשב בכך שכבר חודשים ארוכים נעדר שמו מכל דיווח תקשורתי - תוהים רבים מאזרחי ארצו האם הנשיא המיתולוגי עודו בחיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קוראים רבים הציפו את מערכת העיתון "הוואנה טיימס" בפניות שבהן דרשו לחשוף את מצבו האמיתי של קסטרו. התהיות על מה שעלה בגורלו התחזקו בימים האחרונים, אחרי שמבין מברכיו של נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, שנבחר לכהונה נוספת - נעדר עמיתו הקובני. את האיחולים מהוואנה העביר במקומו אחיו, ראול, המשמש מנהיגה בפועל של המדינה.

קסטרו התראיין לאחרונה לפני כשנתיים והתייחס לסוגיית תכנית הגרעין של אירן. גם הופעה זו באה אחרי דממת אלחוט ארוכה של ארבע שנים. הוא הזהיר אז כי "המזרח התיכון נמצא על סף מלחמה גרעינית, מאבק שעשוי להביא את ארצות הברית לתקוף את אירן בפצצת אטום כדי למנוע ממנה להשיג נשק כזה".

"לחשוב שהאירנים ירוצו ויבקשו את מחילתם של ה'יאנקים' זו הנחה אבסורדית", ציין קסטרו בראיון יוצא הדופן. "ארצות הברית תיתקל בהתנגדות שלא יכולה להתפתח לשום מקום מלבד העימות הגרעיני".