זוכי פרס נובל בכימיה - חוקרי קולטני תאים

האקדמיה הממלכתית בסטוקהולם החליטה להעניק פרס נובל לכימיה לשנת 2012 לפרופסור רוברט לבקוביץ מהארוורד ולפרופסור בריאן קובילקה מסטנפורד על מחקרם בתחום קולטני התאים. במחקרם הם הבינו את פעולתם של קולטנים שהוצמדו לחלבון G

כבוד של מלכים: האקדמיה הממלכתית בסטוקהולם החליטה להעניק פרס נובל לכימיה לשנת 2012 לפרופסור רוברט לבקוביץ מהארוורד ולפרופסור בריאן קובילקה מסטנפורד על מחקרם בתחום קולטני התאים. במחקרם הם הבינו את פעולתם של קולטנים שהוצמדו לחלבון G. את ההכרזה על הזוכים העברנו בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכרזת האקדמיה השוודית למדעים על הזוכה בפרס בכימיה מסיימת את הרשימה המדעית של הזוכים השנה. מכאן והלאה, נשמע מי הזוכים בפרס הנובל בספרות ופרס נובל לשלום. כמו בפרסים האחרים, הוועדה תעניק את הפרס על מחקרים שנערכו לפני יותר מעשור - כדי להבין את ההשפעה של התגלית או הפיתוח ולנסות לראות עד כמה היא מועילה ומשמעותית לאנושות.  

ביום שני הוענק הפרס בפיזיקה למדען הצרפתי סרז' הרוש ולעמיתו האמריקני דייויד ויינלנד על מחקרם בתחום פיזיקת הקוואנטים. "עבודתם של המדענים הזוכים יכולה להוביל ליצירת סוג חדש של מחשבים מהירים במיוחד, המבוססים על פיזיקת הקוואנטים", נמסר מוועדת הפרס. "ייתכן מאוד שהמחקר שלהם בתחום ישנה את חיי היומיום שלנו במאה הזו, כמו שהמחשב בגרסתו הבסיסית שינה את חיינו במאה שעברה".

הפרס על זכייתם עומד על 8 מיליון קרונות שבדיות - 1.2 מיליון דולר. הטקס החגיגי בו יקבלו המדענים את הפרסים היוקרתיים, ייערך בבית העירייה של שטוקהולם במעמד מלך שבדיה ב-10 בדצמבר.

השבוע הוכרזו הבריטי ג'ון גורדון והיפני שיניה ימנאקה כזוכי פרס נובל לרפואה. השניים הצליחו להפוך תאים בוגרים בחזרה לתאי אב צעירים, שיוכלו להישתל בגוף האדם ככל רקמה - מה שיכול בעתיד לרפא מחלות. מחר יוכרזו הזוכים בפרס נובל בכימיה ובהמשך השבוע יוכרז על פרס נובל לשלום, וגם על הזוכים בתחום הספרות. פרסים להישגים במדע, ספרות ושלום הוענקו לראשונה בשנת 1901, בהתאם לרצונו של ממציא הדינמיט שעל שמו קרוי הפרס, אלפרד נובל.