ארה"ב: מהפך במירוץ לנשיאות?

האם העימות בין אובמה לרומני בשבוע שעבר יביא למהפך בבחירות? סקר חדש שמתפרסם בארה"ב מגלה כי רומני מוביל ב-4% על אובמה, לעומת יתרון של 8% לאובמה לפני העימות. את הסקר ביצע מכון פיו, שחזה במדויק את תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב בבחירות 2008 ו-2004

פחות משבוע מאז העימות ונראה שמיט רומני עשה מהפך בסקרים: משוויון בסקרים אתמול, כעת הוא כבר מוביל. הנתונים החדשים מספרים על יתרון של 4% לרומני עם 49% לעומת 45% לנשיא אובמה. את הסקר ביצע מכון פיו, מכון שניחש נכונה את התוצאות בשתי מערכות הבחירות הקודמות לנשיאות. לפני העימות אובמה הוביל ב-8% על רומני על פי הסקרים של אותו מכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרט היותר מעניין בסקר הוא הצבעת הנשים: לפני העימות היה לאובמה יתרון עצום אצל הנשים, כעת הסקר מראה שוויון מוחלט ביניהם בקרב הנשים - פלח האוכלוסייה שנוטה להצביע יותר מהגברים לפי הנתונים האלקטוראליים בארה"ב.

עוד שני עימותים בדרך לבחירות, שיוקדשו למדיניות חוץ ופחות למדיניות כלכלה, הצד החזק של רומני. ביום חמישי בלילה יתקיים העימות בין הסגנים - סגן הנשיא ביידן ומועמד הרפובליקנים ריאן. יש לזכור כי לפי רוב הסקרים האמריקנים לא יבחרו על בסיס העימותים או מדיניות החוץ, אלא רק לפי המצב הכלכלי - שם יש רוח גבית לאובמה בצורת נתוני אבטלה נמוכים שפורסמו השבוע. 

יתרון גם במדינות המתנדנדות

סקר נוסף של חברת "רסמוסן" שפורסם היום מעודד את המחנה הרפובליקני עוד יותר: הסקר מראה יתרון קל לרומני במדינות המתנדנדות, אלו שיקבעו למעשה את הנשיא הבא. עד כה, במדינות המתנדנדות ("swing states") היה יתרון לנשיא אובמה.

שיטת הבחירות האמריקנית קובעת כי מי שמקבל את רוב הקולות במדינה מקבל את כל האלקטורים שלה, ומאחר וברוב המדינות ישנו רוב ברור לאחד המועמדים, המדינות המתנדנדות הן אלו שלמעשה קובעות את זהות הנשיא.