פרס נובל לפיזיקה לחוקרי קוואנטים

ועדת הפרס בשטוקהולם הכריזה כי הזוכים בפרס היוקרתי הם המדען האמריקני דייויד ויינלנד ועמיתו הצרפתי, סרז' הרוש. הוא יוענק למדענים על מחקרם בתחום פיזיקת הקוואנטים. "הזוכים פתחו את הדלת לעידן חדש של ניסויים"

מחקר חדשני על פיזיקת קוואנטים (רויטרס)

כבוד של מלכים: פרס נובל לשנת 2012 בתחום הפיזיקה יוענק למדען הצרפתי סרז' הרוש ולעמיתו האמריקני דייויד ויינלנד על מחקרם בתחום פיזיקת הקוואנטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עבודתם של המדענים הזוכים יכולה להוביל ליצירת סוג חדש של מחשבים מהירים במיוחד, המבוססים על פיזיקת הקוואנטים", נמסר מוועדת הפרס. "ייתכן מאוד שהמחקר שלהם בתחום ישנה את חיי היומיום שלנו במאה הזו, כמו שהמחשב בגרסתו הבסיסית שינה את חיינו במאה שעברה".

הפרס על זכייתם עומד על 8 מיליון קרונות שבדיות - 1.2 מיליון דולר. הטקס החגיגי בו יקבלו המדענים את הפרסים היוקרתיים, ייערך בבית העירייה של שטוקהולם במעמד מלך שבדיה ב-10 בדצמבר.

אתמול הוכרזו הבריטי ג'ון גורדון והיפני שיניה ימנאקה כזוכי פרס נובל לרפואה. השניים הצליחו להפוך תאים בוגרים בחזרה לתאי אב צעירים, שיוכלו להישתל בגוף האדם ככל רקמה - מה שיכול בעתיד לרפא מחלות. מחר יוכרזו הזוכים בפרס נובל בכימיה ובהמשך השבוע יוכרז על פרס נובל לשלום, וגם על הזוכים בתחום הספרות. פרסים להישגים במדע, ספרות ושלום הוענקו לראשונה בשנת 1901, בהתאם לרצונו של ממציא הדינמיט שעל שמו קרוי הפרס, אלפרד נובל.