קבלת פנים סוערת למרקל ביוון; בעיתונות המקומית כונתה "נאצית"

קנצלרית גרמניה מבקרת היום באתונה על מנת לדון עם רה"מ היווני בצעדי מנע נוספים הדרושים לקבלת הסיוע מאירופה. בבירה פרוסים 7,000 שוטרים כדי להגן עליה, לאחר שהעיתונים המקומיים משלהבים את הרוחות ומכנים אותה "נאצית". מפגינה: "לא אכפת לה מהיוונים וממה שאנחנו עוברים"

מתיחות ביוון בעת ביקורה של קנצלרית גרמניה. אנגלה מרקל נחתה בצהריים באתונה, ונפגשה עם ראש ממשלת יוון אנטוניס סמראס לדיון בצעדי צנע נוספים שעל הממשלה היוונית להעביר כדי לעמוד בתנאים שהוכתבו לה על ידי מדינות גוש היורו בתמורה לקבלת סיוע נוסף. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו את ההפגנות נגד מרקל בשידור חי.

הגעתה של מרקל מסמנת תמיכה של גרמניה במאבק של סמראס להמשיך במדיניות הכלכלית הנוקשה של ממשלתו, לאחר חמש שנים של מיתון ביוון. בנוסף, מצביע הדבר על מחוייבותה של מרקל להישארות יוון בגוש האירו, לפחות עד לאחר הבחירות בגרמניה בעוד כשנה.

את מרבית הסיוע מקבלת יוון מגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, ולכן היא זו שנתפסת על ידי העם היווני כאחראית לגזירות הקשות ולקיצוצים עמם מתמודדים האזרחים. צעדי ביטחון חריגים ננקטו על מנת למנוע התלקחויות, כאשר 7,000 שוטרים נפרסו בעיר הבירה והפגנות נאסרו במרכז אתנוה ובמרחק של 100 מטר מכל מקום שאליו תגיע מרקל.

"להפיל את המסוק של מרקל"

משטרת יוון ירתה רימוני גז מדמיע וכדורי גומי לעבר ההמונים במרכז אתונה אחרי שהמפגינים השליכו אבנים וניסו לפרוץ את המחסומים שלפני משרד ראש הממשלה בזמן שקנצלרית גרמניה נועדה עם ראש הממשלה היווני.

על פי הדיווחים של הטלוויזיה היוונית , עשרות אלפים מתרכזים היום ביוון ונושאים שלטי מחאה נגד אנגלה מרקל ותכנית הצנע הצפויה. חלק מהמפגינים נשאו שלטים ועליהם צוירו צלבי קרס ענקיים

למרות ההגבלות, יצאו בצהריים עשרות אלפי בני אדם על מנת להפגין במחאה על תכניות הצנע שדורשת מרקל להנהיג. את ההפגנות מארגנים איגוד ועדי העובדים ביוון ומפלגות האופוזיציה, וגם מורים, רופאים, ועובדי ציבור רבים נוספים שובתים היום במחאה על הגעת מרקל למדינה.

זהו ביקורה הראשון של מרקל באתונה מאז 2009. כבר אמש התאספו אלפים בבירה אתונה, נופפו בדגלי יוון ובשלטים עליהם נכתב, בין היתר: "אל תבכי עבורנו, אנגלה", ו"אנגלה, את לא מתקבלת בברכה" .אנחנו יודעים שלא אכפת לה מהיוונים וממה שאנחנו עוברים", אמרה מריה קומריאנו, תושבת אתונה בת 64. "על כולנו להפגין למען עתיד ילדינו ונכדינו".

עיתוני יוון שלהבו הבוקר את האווירה עם כותרות אנטי-גרמניות. אחד העיתונים אף הגדיל לעשות ויצא הבוקר בכותרת "הייל" בתוספת תמונה לא מחמיאה של מרקל. עיתון אחר פרסם תמונה של מרקל על רקע צלב קרס, כשהיא לבושה במדים נאציים. "לא עשיתי שום דבר לגרמניה, אז למה גרמניה עושה לי את זה", אמר אחד המפגינים אתמול. מפגינה אחרת הרחיקה לכת ואמרה: "צריך להפיל את המסוק של מרקל".